Τουρνουά Ακρόπολις: Νίκη με 100αρα για την Τουρκία

Η Τουρκία νίκησε την Γεωργία στην αναμέτρηση που άνοιξε το φετινό τουρνουά ” Ακρόπολις”.

Η Τουρκία με παρόντα τον Σέιν Λάρκιν νίκησε με 101-88 τη Γεωργία στον αγώνα με τον οποίον ξεκίνησε το φετινό τουρνουά “Ακρόπολις”

Η αναμέτρηση ήταν ιδιαιτέρως χορταστική για το κοινό δίνοντας την ευκαιρία αλλά και τη δυνατότητα τόσο στον Ηλία Ζούρο όσο και στον . Εργκίν Αταμάν να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα και πρόσωπα.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα (15-25) με πρωταγωνιστές Σενγκέλια και Σερμαντίνι, ωστόσο η Τουρκία με την είσοδο του Σενγκούν και την άνοδο του Οσμάν πήρε τα ηνία του αγώνα πριν το ημίχρονο (48-41) και έφτασε στο 70-59 στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Γεωργιανοί με αιχμή τον Μαμουκελασβίλι πλησίασαν στους τρεις, 88-85, αλλά το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν αντέδρασε σωστά και έφτασε στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 48-46, 75-66, 101-88

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Λάρκιν 2 (5 ασίστ), Χαζέρ 5, Μπιτίμ 12 (2), Οσμάν 22 (7/9 δίποντα), Σαϊμπίρ 2, Μαχμούτογλου 6, Καμπατσα 4, Τουντσέρ 9, Σανλί 2, Κορκμάζ 18 (5/8 δίποντα), Σενγκούν 17 (6/7 δίποντα), Οσμάνι 2

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Ανδρονικασβίλι 6, Μαμουκελασβίλι 16 (14 ριμπάουντ), Γινχαράτζε, Μπουρζανάτζε 8, Τσιντσάντζε 2, Σερμαντίνι 18 (8/9 δίποντα), Σανάτζε 6, Μποκολισχβίλι, Σενγκέλια 20 (8/11 δίποντα), ΜακΦάντεν 12 (3), Μπεκαούρι