Τους έριξαν Φόλα(ντ)

Η αυλαία της δωδέκατης αγωνιστικής άνοιξε στο Λεβερκούζεν. Οι “ασπιρίνες” υποδέχτηκαν την Στουτγκάρδη σε ένα παιχνίδι όπου η λύτρωση(2-0) για τους γηπεδούχους ήρθε μέσα σε επτά λεπτά διά ποδός Φολάντ στο τελευταίο τέταρτο της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή και της φάσεις, αδυνατούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα της Στουτγκάρδης.

Ο 26χρονος Γερμανός επιθετικός Κέβιν Φολάντ ήταν αυτός που πήρε την κατάσταση στα χέρια του.

Πρώτα με κεφαλιά στο 76ο λεπτό ύστερα από σέντρα του Χάβερτζ από τα αριστερά και έπειτα με ένα εκπληκτικό σουτ βολέ στο 83′ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από γύρισμα του Λούκας Αλάριο από τα δεξιά.

Το τελικό σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε την Λεβερκούζεν στην 10η θέση με δεκατέσσερις βαθμούς ενώ την Στουτγκάρδη να παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας με οκτώ βαθμούς.