“Τρελή” νίκη της Λειψίας στην Τουρκία

Νίκη στις καθυστερήσεις πέτυχε η Λειψία στην έδρα της Μπασακσεχίρ σε έναν συναρπαστικό αγώνα.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, για την πέμπτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, με τρομερό ενδιαφέρον, η Λειψία νίκησε με 3-4 την Μπασακσεχίρ και ισοβαθμεί με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην πρώτη θέση (παίζει στις 22.00)

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος της Λειψίας, η οποία σκόραρε δύο φορές ενώ η Μπασακσεχίρ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο αλλά βρήκε μια στιγμή με τον Ντεμπά Μπα και ένα τέρμα με τον Καχβετσί στο  45+3′.

Στο 3′ ο Φόρσμπεργκ μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του επιθετικού της Λειψίας έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι των Τούρκων. Στο 13′ το φάουλ του Σάμπιτσερ βρήκε τον Πόουλσεν που έστειλε την μπάλα με πλασέ άουτ. Στο 19′ ο Φόρσμπεργκ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά τον τελείωμα του έφυγε εκτός εστίας. Στο 26ο λεπτό ήρθε το γκολ για την Λειψία, ο Σάμπιτσερ κουβάλησε την μπάλα από το κέντρο ως το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε τον Πόουλσεν και κατέληξε στα δίχτυα. Η Μπασακσεχίρ προσπάθησε να βρει απάντηση στο 37′, με το σουτ του Ντεμπά Μπα που απέκρουσε ο Γκουλάσι.

Στο 43′ η εξαιρετική αντεπίθεση της Λειψίας, είχε ως αποδέκτη τον Μουκιέλε που με ωραίο τρόπο νίκησε τον Γκιουνόκ για το 2-0. Η σχεδόν ακίνδυνη μέχρι εκείνο το σημείο Μπασακσεχίρ, κατάφερε να βρει τέρμα με το κόρνερ του Βίσκα και τον “κεραυνό” του Καχβετσί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το δεύτερο μέρος είχε μεγάλο ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά και καλή διάθεση. Ο Βίσλα στο 56′ έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση, την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Φόρσμπεργκ στο 61′. Στο 64′ ακυρώθηκε το γκολ του Βίσκα ως οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα, η Λειψία με τον Ντάνι Όλμο έκανε το 3-1 ύστερα από την πάσα του Αγχελίνο. Στο 72′ ο Καχβετσί πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση με έξυπνο σουτ έξω από την περιοχή. Στο 79′ ο Πόουλσεν έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει την νίκη για την ομάδα του καθώς πέτυχε το δοκάρι του Γκιουνόκ. Η Μπασακσεχίρ ισοφάρισε με το τρίτο γκολ του Καχβετσί στο 85ο λεπτό με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Εντέλει, η Λειψία πήρε αυτό που δικαιούνταν με βάση την απόδοση της με το τέρμα του Νορβηγού επιθετικού Σόρλοθ με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής στο 92′.

Μπασάκσεχιρ: Γκιουνόκ, Ραφαέλ, Πονκ, Σκρτελ(Επουρεάνου 46′), Μπολινγκόλι(Τσαντλί 36′), Βίσκα(Γκιουλιάνο 65′), Οζκάν(Τεκντεμίρ 46′), Καχβετσί, Τουρούτς, Μπα, Γκουλμπράντσεν(Κριβέλι 84′)

Λειψία: Γκουλάτσι, Μουκιελέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Ανχελίνο, Αϊνταρά(Όρμπαν 94′), Ζάμπιτσερ, Όλμο(Κλάϊφερτ 87′), Καμπλ(Άνταμς 46′), Φόρσμπεργκ(Σόρλοθ 65′), Πούλσεν

Κίτρινες: Σκρτέλ 38′, Τούρουτς 58′, Τεκντεμίρ 79′, Ράφαελ 89′ – Ουπαμεκάνο 53′, Όλμο 67′

Σκόρερ: Πόουλσεν 26′, Μουκιέλε 43′, Όλμο 66′, Όλμο 92′ – Καχβετσί 45+3′, 72′, 85′