«Τρελό» ματς στο Ολύμπικο, ισόπαλες Λάτσιο και Αταλάντα

Η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στη Serie A άνοιξε με την αναμέτρηση ΛάτσιοΑταλάντα στο Ολυμπιακό στάδιο της Ρώμης, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 3-3.

Ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα, με την Αταλάντα να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο με 0-3, αλλά η Λάτσιο στο δεύτερο κατάφερε να επανέλθει και να πάρει την ισοπαλία με γκολ στο 90+3. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ρωμαίους ο Ιμόμπιλε, με δύο γκολ και μία ασίστ.

Η Αταλάντα μπήκε δυναμικά και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Μαλινόφσκι, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Φρόιλερ, να μην κάνει καλό πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, ύστερα από την μπαλιά του Χάτεμπουρ στο 12′.

Τελικά ο Μουριέλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ (0-1) στο 23′ για την Αταλάντα, με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, μετά από ασίστ του Γκόσενς. Ο επιθετικός της ομάδας από το Μπέργκαμο διπλασίασε τα τέρματα του στο 28′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, κάνοντας το 0-2.

Η Λάτσιο έδειξε πολλές αμυντικές δυσλειτουργίες στο πρώτο μέρος. Ο Γκόμεζ με άψογο αριστερό διαγώνιο πλασέ έκανε το 0-3, εννιά λεπτά αργότερα στο 37ο λεπτό. Οι Λατσιάλοι βγήκαν μπροστά, ωστόσο δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί.

Το ημίχρονο βρήκε την Λάτσιο πίσω στο σκορ με 0-3 και τους οπαδούς της να αποδοκιμάζουν έντονα παίκτες και προπονητή.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν “μεταμορφωμένοι”, βγαίνοντας μπροστά, πιέζοντας και προσπαθώντας να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Κορέα έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει στο 56′, όταν αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Η Λάτσιο βρήκε το γκολ (1-3) από τα έντεκα βήματα στο 69′, μετά από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε ο οποίος και το κέρδισε.

Στο επόμενο λεπτό και λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Κορέα μείωσε κι άλλο το σκορ. Ο Ιμόμπιλε έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο και πάσαρε κάθετα στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, βγάζοντας τετ α τετ τον Κορέα, ο οποίος με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία του Γκολίνι πέτυχε το 2-3.

Η Αταλάντα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 89′, με τον Στρακόσα να σταματάει το πλασέ του Γκόμεζ αρχικά και τους επιθετικούς της φιλοξενούμενης ομάδας να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα στη συνέχεια.

Στην επόμενη φάση η ομάδα της Ρώμης κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Ιμόμπιλε μέσα στην περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και στο 90+3 πέτυχε το 3-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, σε ένα απίθανο ματς.

Λάτσιο: Στρακόσα, Ράντου(Καϊσέντο 79′), Ασέρμπι, Λουίζ Φελίπε, Παρόλο(Κατάλντι 46′), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Λουίς Αλμπέρτο, Λούλιτς, Μάρουσιτς(Πάτρικ 46′), Κορέα Ιμόμπιλε.

Αταλάντα: Γκολίνι, Μασιέλο(Κιέρ 74′), Παλομίνο, Τολόι, Πάσαλιτς(Πάσαλιτς 60′) Φρόιλερ, Γκόσενς, Χάτεμπουρ, Γκόμεζ, Μαλινόφσκι, Μουριέλ(Ίλισιτς 66′)