Τριάρα η Παρί ΣΖ και έφυγε στο +4!

Εύκολο βράδυ για την Παρί Σεν Ζερμέν, με τους Παριζιάνους να αξιοποιούν τις λιγοστές φάσεις τους, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς

Η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε με 1-3 τη Μονπελιέ στο Σταντ ντε λα Μοζόν, για την 13η αγωνιστική της Λιγκ 1.

Οι Παριζιάνοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, έχοντας την κατοχή και παραπάνω ευκαιρίες, παρόλο που και για τις δύο ομάδες οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες.

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να αξιοποιήσουν τις φάσεις τους, πέτυχαν 3 γκολ και επέκτειναν τη βαθμολογική τους διαφορά στους 4 βαθμούς από τη δεύτερη Μαρσέιγ, η οποία έχει δύο αγώνες λιγότερους.

Το γκολ της Μονπελιέ πέτυχε ο Μαβιντίντι, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόρερ ήταν οι Νταγκμπά, Κιν και Εμπαπέ.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτή του γκολ. Στο 33′ λεπτό ο Ντι Μαρία, έδωσε τη μπάλα στον Νταγκμπά και αυτός με την υποδειγματική του εκτέλεση στην αριστερή γωνία, έκανε το 0-1.

Οκτώ λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1 με πρωταγωνιστή τον Μαβιντίντι. Ο Άγγλος φορ πήρε τη μπάλα έχοντας απέναντι του κενή εστία όμως δεν σούταρε σε πρώτο χρόνο. Κοντρόλαρε, σούταρε με τη μπάλα να καταλήγει στο σώμα του Πεμπελέ που τον είχε προλάβει, η μπάλα στρώθηκε πάλι στα πόδια του, εκτέλεσε τον Νάβας σε πρώτο χρόνο με τον Κοσταρικανό πορτιέρο να αποκρούει με τα πόδια, όμως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Μαβιντίντι όμως το 1-1 έγινε τελικά, λίγα λεπτά την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Στο 68′ λεπτό ο Ντι Μαρία βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δεν δίστασε να εκτελέσει κατευθείαν τον Όμλιν στην δεξιά του γωνία, αναγκάζοντας τον Ελβετό τερματοφύλακα να προβεί σε μια καλή απόκρουση παραχωρώντας  την μπάλα κόρνερ.

Στο 77′ λεπτό ο Κιν πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ κάνοντας το 1-2. Ο 20χρονος φορ των Παριζιάνων πήρε τη μπάλα στα πλάγια της περιοχής, ”άδειασε” τον Κονγκρέ και εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Όμλιν, πετυχαίνοντας ένα από τα καλύτερα γκολ της αγωνιστικής.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Εμπαπέ έκανε το τελικό 1-3. Συγκεκριμένα στο 90+2′ λεπτό, ο Γάλλος σταρ πήρε μια πάσα μέσα στην περιοχή από τον Κουρζαουά και έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία.

Σκόρερ: 33′ Νταγκμπά, 41′ Μαβιντίντι, 77′ Κιν, 90+2′ Εμπαπέ

Κίτρινες: 13′ Κουρζαουά, 23′ Κιν, 42′ Νταγκμπά, 72′ Σαβανιέ

Μονπελιέ (Ντερ Ζακαριάν): Όμλιν, Σαμπιά, Μέντες, Κονγκρέ, Ρίστιτς, Σαβανιέ, Φερί, Μολέ (74′ Ογιόνγκο), Λαμπόρντ, Γιουν Ιλ (63′ Ντόλι), Μαβιντίντι (74′ Σκούλετιτς)

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Μπάκερ (64′ Ντανίλο), Κουρζαουά, Ντιαλό, Πεμπελέ, Νταγκμπά (64′ Κέρερ), Ραφίνια, Γκεγέ (79′ Ρουίζ-Άτιλ), Ερέρα (64′ Παρέντες), Ντι Μαρία, Κιν (79′ Εμπαπέ)