”Τριάρες” για Νάπολι, Τσέλσι – Προβάδισμα για Βαλένθια

Θέλει το Γιουρόπα Λιγκ και το δείχνει η Νάπολι. Απέναντι στην ισχυρή Σάλτσμπουργκ, η ομάδα του Αντσελότι επικράτησε με το καθαρό 3-0 κι έγινε ακόμα μεγαλύτερο φαβορί για να βρεθεί στα προημιτελικά. Πεισμωμένοι από την ήττα από τη Γιουβέντους, οι «παρτενοπέι» μπήκαν… γκαζωμένοι στο παιχνίδι. Και πριν καν συμπληρωθεί εικοσάλεπτο, είχαν ήδη σκορ πρόκρισης. Χάρη σε ένα γκολ του Μίλικ (που πέρασε και τον τερματοφύλακα πριν πλασάρει στην κενή εστία) και ένα άψογο βολέ του Ρουίθ που κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα στο 18’. Από ‘κει και πέρα λοιπόν, το μόνο που είχαν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να διαχειριστούν το ματς. Κάτι που έκαναν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Διότι όχι μόνο κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, αλλά παραβίασαν μια ακόμη φορά εκείνη της Σάλτσμπουργκ. Ή μάλλον οι Αυστριακοί την παραβίασαν μόνοι τους, αφού ο Ονγκουένε έβαλε λάθος το κεφάλι του στο 58’ και με το αυτογκόλ ελαχιστοποίησε ακόμα περισσότερο τις ελπίδες της ομάδας του για ανατροπή στη ρεβάνς.

Δεν είναι όμως μόνο η Νάπολι φαβορί, αλλά και η Τσέλσι. Και επιβεβαίωσε αυτό τον «τίτλο» στην πρώτη συνάντηση με την Ντιναμό Κιέβου. Η ομάδα του Σάρι επικράτησε 3-0 στο Λονδίνο και βρίσκεται με το ένα πόδι στα προημιτελικά του θεσμού. Οι «μπλε» ξεκίνησαν από τα πρώτα λεπτά με κυριαρχικές διαθέσεις και επέβαλλαν το ρυθμό τους έχοντας την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα, στο 17’ ευτύχησαν να προηγηθούν, με τον Πέδρο να παίζει το «1-2» με τον Ζιρού, ο οποίος «ζάλισε» τον Σαμπάνοβ και σέρβιρε με τακουνάκι στον συμπαίκτη του, που πλάσαρε εύστοχα τον Μπόικο. Στη συνέχεια, η Τσέλσι συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και στο 20’ έφτασε κοντά στο 2-0, πάλι με τον Πέδρο να εκτελεί, αλλά τον Μπόικο να του λέει «όχι». Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπάρκλεϊ να απειλήσει, ωστόσο αστόχησε. Στο 34’, ο πιο δραστήριος παίκτης των γηπεδούχων, Πέδρο, «άγγιξε» το δεύτερο γκολ του, όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ τον νίκησε πάλι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Λονδρέζους να προηγούνται 1-0. Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Σάρι εξακολουθούσαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασαν στο 2-0 με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν στο 65’. Κάπου εκεί οι Ουκρανοί ξύπνησαν και επιχείρησαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ωστόσο δεν βρήκαν κάποια «καθαρή» φάση. Στο 90’, ήρθε ο Χάντσον-Οντόι να βάλει το κερασάκι στην τούρτα και να διαμορφώσει το τελικό 3-0 μετά από ασίστ του Λόφτους-Τσικ.

Η Βαλένθια νίκησε 2-1 την Κράσνονταρ στο «Μεστάγια» και πήρε ένα προβάδισμα, ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στη Ρωσία. Ο Ροντρίγκο Μορένο έκανε το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ο Κλάεσον μείωσε και η Κράσνονταρ απείλησε χωρίς αποτέλεσμα στη συνέχεια. Οι «νυχτερίδες» μπήκαν αποφασισμένες να «καθαρίσουν» την αναμέτρηση και άρχισαν να απειλούν τη ρωσική εστία. Έτσι, στο 12’ο Ροντρίγκο Μορένο με καταπληκτικό βολέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σαράνοφ και έκανε το 1-0. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά στο 24’ μετά από ωραίο συνδυασμό των συμπαικτών του και ασίστ του Λάτο, ο ίδιος με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0. Οι Στότσκι και Σολέρ έχασαν εκατέρωθεν τις τελευταίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Tο σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ρώσους να «πολιορκούν» την εστία του Νέτο και να χάνουν δύο καλές ευκαιρίες μέχρι το 60’ για να μειώσουν. Έτσι, στο 63’ ο Κλάεσον μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή και, αφού νίκησε τον Πιτσίνι στο σπριντ, έκανε το 2-1. Η Κράσνονταρ συνέχισε να απειλεί και πίεσε την εστία των Λεβαντίνων και με τις αλλαγές του προπονητή της. Όμως, οι «νυχτερίδες», στη συνέχεια, ισορρόπησαν και άρχισαν να κρατούν μακριά από την εστία τους φιλοξενούμενους και προσπαθούσαν να βγουν στην επίθεση σταδιακά χωρίς τελικά να αλλάξει τίποτα.