Τρικλοποδιά έβαλε η Χρόνιγκεν στον Άγιαξ

Στραβοπάτησε ο Άγιαξ συνέχισε αήττητη η Αϊντχοφεν.

Για την 4η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε ο Άγιαξ γνώρισε την ήττα από την Χρόνιγκεν, σημαντικά τρίποντα πήραν οι Φέγενορντ και Αϊντχοφεν. Γκολ πέτυχε ο Παυλίδης.

Βίλεμ-Φέγενορντ 1-4

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13’ με δράστη τον Παυλίδη, ωστόσο η ποιότητα των φιλοξενούμενων έφερε την ισοφάριση στο 22’ με τον Χαπς. Η ομάδα του Αντβοκάατ είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε αρκετά την άμυνα την Βίλεμ. Στο 48’ ο Λίνσεν εκανε το 1-2 , για να έρθει ο Μπέργκχους να κάνει το τελικό 1-4 στο 56’ και 77’.

Αϊντχόφεν -Φορτούνα Σιτάρντ  2-0

Οι «ερυθρόλευκοι» πήρε δύσκολη νικη επί της Φορτούνα . Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’με τον Ντόνιελ Μάλεν. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κράταγαν στο σφυροκόπημα της Αϊντχόφεν αλλά στο 85’ ο  Μπαντουεκέ βρήκε τρόπο να κάνει το τελικό 2-0.

Σπάρτα Ρότερνταμ-Άλκμααρ 4-4

Η Σπάρτα προέβαλε δυναμική αντίσταση και ισοφάρισε την ΑΖ στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος ήταν καλύτεροι ανοίγοντας το σκορ στο 9’ με τον Αμπουκλάλ , ο ίδιος παίκτης στο 19’ έκανε το 0-3, το 0-2 έχει γίνει από τον Ντανι Ντε Βιτ στο 14’. Στο 33’ ο Ντε Βιτ έκανε το 0-4. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος Σπάρτα με τον Χαράουι στο 57’ μείωσε σε 1-4. Στο 64’ ο Άμπελς έκανε το 2-4. To 3-4 το σημείωσε ο Λέναρτ Θι. Το τελικό 4-4 το σημείωσε ο Μάινανς.