Τρίποντα για Νις, Νιμς και Αμιάν, ισοπαλίες για Μαρσέιγ και Μονακό

Για την 6η αγωνιστική της Λιγκ 1, Νιμς, Νις και Αμιάν πήραν νίκη απέναντι σε Τουλούζ, Ντιζόν και Μετς αντίστοιχα. Ισοπαλίες μεταξύ Ρεμς και Μονακό, Μπορντό και Μπρεστ και Μαρσέιγ- Μονπελιέ.

Μαρσέιγ- Μονπελιέ 1-1

Η ομάδα της Μασσαλίας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μονπελιέ στο Βελοντρόμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 17ο λεπτό με το αυτογκόλ του Σαρ και στη συνέχεια η ομάδα του Βίλας Μπόας πίεζε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 74ο λεπτό με τον Ζερμαίν. Στο 90ο λεπτό η Μαρσέιγ τέλειωσε το ματς με 9 παίκτες, με τις αποβολές των Καμαρά και Παγιέ, ενώ η Μονπελιέ έμεινε με 10 με την κόκκινη του Φέρι. Με αυτή την ισοπαλία η Μαρσέιγ έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή του πρωταθλήματος και έμεινε στην 3η θέση με 11π.

Ρεμς- Μονακό 0-0

“Λευκή” ισοπαλία μεταξύ Ρεμς και Μονακό. Ισορροπημένο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με αρκετά σουτ, αλλά λίγα προς τις δύο εστίες. Αγωνίστηκε ο Τάσος Δώνης με τους γηπεδούχους ως αλλαγή στο 70′. Συνεχίζουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα οι Μονεγάσκοι που μετρούν τρεις ισοπαλίες και βρίσκονται στην προτελευταία θέση.

Νιμς-Τουλούζ 1-0

Δίκαιη νίκη για την Νιμς απέναντι στην Τουλούζ με 1-0, με την πρώτη ομάδα να άξιζε και περισσότερα γκολ με το σκορ να την αδικεί.

Άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό οι γηπεδούχοι με τον Φιλιποτέ (1-0). Πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του Κασανόβα αφού έμεινε με 10 παίκτες μετά την απευθείας κόκκινη του Ντιακίτε στο 81′. Βασικός ξεκίνησε ο Κουλούρης, αλλά έγινε αλλαγή στο 65′.

Νις-Ντιζόν 2-1

Με ανατροπή κατάφερε να πάρει τη νίκη η Νις απέναντι στη Ντιζόν με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ταβάρες στο 22ο λεπτό (0-1). Την ισοφάριση βρήκε σχετικά γρήγορα και συγκεκριμένα στο 29′ η ομάδα της Νίκαιας με τον Ντόλμπεργκ (1-1).

Την ανατροπή ολοκλήρωσε στο 47ο λεπτό με τον Ατάλ (2-1).

Μετς-Αμιάν 1-2

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Αμιάν με 2-1 απέναντι στην Μετς, η οποία άξιζε κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, αφού το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο.

Προβάδισμα για τους παίκτες του Ελσνέρ με τον Γκιράσι στο 39′ (0-1).

Διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 54ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι με τον Ντιμπάσσι (0-2). Ξαναμπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Όγκνον με τον Ντιαλλό στο 68′ (1-2).

Μπορντό-Μπρεστ 2-2

Ισοπαλία με 2-2 μεταξύ Μπορντό και Μπρεστ. Παρότι η δεύτερη ομάδα ανέτρεψε το σκορ, στο τέλος πήρε μόνο την ισοπαλία.

Στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπριάντ και ασίστ του Μπενραχού (1-0). Οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν με τον Γκράντσιρ στο 20′ (1-1).

Ανατροπή για την ομάδα του Νταλ’ Όλιο με τον Αουτρέτ στο 45+1′ (1-2). Ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση βαθμών οι “Γιρονδίνοι” στο 70ο λεπτό με τον Πάμπλο ισοφαρίζοντας (2-2).