Τρίποντο για την Μονπελιέ

Για την 3η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος η Μονπελιέ πήρε το τρίποντο στο Ντε Λα Μοσσόν νικώντας με 1-0 την Λυών.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας αρκετές φορές τον Λόπες. Η Λυών απάντησε με το άστοχο σουτ του Ντεπάι. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και προσπάθησαν να ανοίξουν το σκορ χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν προηγήθηκε στο σκορ στο 42΄ με τον Σουκέ. Το σύνολο του Σιλβίνιο απάντησε με το άστοχο σουτ του Αουάρ.

Στην επανάληψη η Λυών μπήκε δυναμικά καθώς ο Ντεπάι δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ρούλι, λίγο αργότερα ο Κονέ (51’) αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Μονπελιέ είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.