Τρίποντο παραμονής για τον Παναιτωλικό

Στα χέρια του η παραμονή στα σαλόνια της Σουπερ Λιγκ  κρατά ο Παναιτωλικός.

Ο Παναιτωλικός νίκησε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης  κι έκανε το βαθμολογικό άλμα φτάνοντας στους  30 βαθμούς αφήνοντας Βόλο και Κηφισιά.

Τα «καναρίνια» ξεκίνησαν πιο δυναμικά και πίεζαν την άμυνα των «Αρκάδων». Στο 4’ Λομόνακο άγχωσε τον Τσιφτσή.  Στο 7΄και στο  8’ ο Ντίας απείλησε αλλά ο Τσιφτσή  ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 22’ο Αστέρας απάντησε με τον Πίτσου ο Τσάβες απέκρουσε. Στο 31’ από την  σέντρα του Τορεχόν  ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον Ντίας στην τρίτη του προσπάθεια.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Πετράκη ήταν καλύτερη ρίχνοντας την πλάστιγγα κατά του Αστέρα.  Στο 67’ η αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων ευνόησε τους Αγρινιώτες να πετύχουν το τελικό 0-2 με δράστη τον Ζοάο Πέδρο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρα Τρίπολης  (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατζης (88΄ Γκαρσία), Πίτσου, Καστάνιο, Χουχούμης (62΄ Άλβαρες), Γιαμπλόνσκι, Γκος (80΄ Αλάγκμπε), Παλάσιος (62΄ Ζουγλής), Μπαρτόλο (46΄ Μάντζης), Ρεγκίς, Μιριτέλο.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μαλής (79΄ Ντουάρτε), Ταμπίτζε, Τορεχόν, Λιάβας (62΄ Χατζηθεοδωρίδης), Πέρες (82΄ Τσιγγάρας), Χουάνπι, Λομόνακο (62΄ Ζοάο Πέδρο), Ντίας (82΄ Ντουάρτε).