Τρίτη ισοπαλία, άρεσαν Βαλμπουενά-Σεμέδο

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Λέχια Γκντανσκ, στο τρίτο του φιλικό επί πολωνικού εδάφους. Ήταν η τρίτη του ισοπαλία σε ισάριθμα φιλικά.

Πολύ καλή εμφάνιση από τους Σεμέδο και Βαλμπουενά.

Από λάθος του Σιαμπάνη έγινε στο 69ο λεπτό το 1-0 για την Λέχια, ισοφάρισε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκερέρο με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.

Ανησυχία για τον Βούκοβιτς που αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό, δημιουργείται πρόβλημα στο κέντρο της άμυνας καθώς απουσιάζουν και οι Μεριά, Σισέ λόγω του Κόπα Άφρικα, όπως και ο βασικός χαφ, Καμαρά! Προβλήματα με την μπάλα στα πόδια έδειξε σε αυτό το φιλικό ο Μπα, θετική εμφάνιση από Γκιγέρμε.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του ως συνήθως με διάταξη 4-2-3-1, ενώ έδωσε φανέλα βασικού για πρώτη φορά σε φιλικό στον Σεμέδο αλλά και στον Μπουχαλάκη.

Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Ομάρ, Σεμέδο, Βούκοβιτς και Τσιμίκα στην τετράδα της άμυνας. Μπουχαλάκης και Γκιγέρμε ήταν το δίδυμο στα χαφ, έχοντας μπροστά τους τους Μπρούνο, Φορτούνη, Ποντένσε. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ντουρμισάι για δεύτερο σερί αγώνα.

Με το ίδιο σχήμα συνέχισε στο δεύτερο μέρος ο Πέδρο Μαρτίνς, δείχνοντας εν μέρει πως οι περισσότεροι εκ των ποδοσφαιριστών που ξεκίνησε πως θα είναι αυτοί που θα βασιστεί στα ματς με την Πλζεν. Ο Βαλμπουενά μπήκε στο ματς αντί του Ντουρμισάι, με τους Μπρούνο, Φορτούνη να εναλλάσσονται στην κορυφή της επίθεσης. Λίγο μετά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, το ματς πήγε να… βγει εκτός ελέγχου μετά από κάποια διαδοχικά δυνατά μαρκαρίσματα των παικτών των δύο ομάδων κάτι που είχε ως συνέπεια να αντικρίσει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 64’ ο Τσιμίκας, ωστόσο αντικαταστάθηκε από τον Κούτρη και ο Ολυμπιακός συνέχισε με έντεκα ποδοσφαιριστές στο χορτάρι.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είδε όσα ήθελε πιθανότατα να δει και στη συνέχεια θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους παίκτες, περνώντας στο ματς ως αλλαγή τους Σολδάνο, Γκερέρο, Αβραάμ, Τοροσίδης, Μασούρας, Ανδρούτσος, Σουρλή, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Σιαμπάνης. Ωστόσο, ο νεαρός πορτιέρε υπέπεσε σε λάθος με την πρώτη του επαφή με την μπάλα, μετά και από κακό γύρισμα του Μπα και ο Βόλφσκι το εκμεταλλεύτηκε γράφοντας το 1-0.

Ήταν εμφανέστατο πως ο Ολυμπιακός είχε επηρρεαστεί από τις πολλές μαζεμένες αλλλαγές και οι ποδοσφαιριστές του προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Μεσοαμυντικά οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίαζαν κενά αλλά επιθετικά ο Βαλμπουενά ταλαιπωρούσε τους αντιπάλους του, έφτιαχνε φάσεις και απείλησε στο 78’ αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ. Εν τέλει, από δημιουργία του Γάλλου μεσοεπιθετικού ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, με την αντίπαλη άμυνα να μην καταφέρνει να διώχνει και τον Γκερέρο με ωραίο σουτ στην κίνηση να διαμορφώνει το τελικό 1-1, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λέχια Γκντανσκ: Αλομέροβιτς, Φίλα (74′ Μακόβσκι), Ναλέπα, Μαλόκα (74′ Αουγκουστίν), Μλαντένοβιτς (60′ Χαράσλιν), Λούκασικ, Κουμπίτσκι, Γκάγιος (60′ Βόλσκι), Μαουλάνα (60′ Πέσκο), Σόμπιετς (60′ Παϊσάο), Ουντόβιτσιτς.

Ολυμπιακός: Σα (65’ Σιαμπάνης), Ομάρ (65′ Τοροσίδης), Σεμέδο (65′ Αβραάμ), Βούκοβιτς (35 λ. τρ. Μπα), Τσιμίκας (64′ Κούτρης), Γκιλιέρμε (65′ Σουρλής), Μπουχαλάκης (65′ Σολδάνο), Μπρούνο (65′ Γιώργος Μασούρας), Φορτούνης (65′ Γκερέρο), Ποντένσε (65′ Ανδρούτσος), Ντουρμισάι (51′ Βαλμπουενά).