Τρίτη σερί ήττα για Παναιτωλικό, νίκη παραμονής ο Ατρόμητος

Διπλό παραμονής για τον Ατρόμητο συνέχισε τα κακά αποτελέσματα ο Παναιτωλικός.

Ο Ατρόμητος έφυγε νικητής από το Αγρίνιο με 3-2 επί του Παναιτωλικού σφραγίζοντας την παραμονή του.

Στο πρώτο μέρος ο Ατρόμητος μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε στο 48ο δευτερόλεπτο με τον  Έρλινγκμαρκ. Μετά το γκολ η ομάδα του Κρις Κόουλμαν κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά και απείλησε με δεύτερο τέρμα στο 5΄. Ο Μουνίθ σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Ανέστης απέκρουσε προσωρινά και στη συνέχεια ο Ισπανός πιχείρησε ένα ακόμα σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Μετά το 15΄ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και στο 22΄ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Χόρχε Ντίας. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε, αλλά η φάση εξετάστηκε από τον VAR, όπου διαπιστώθηκε ότι ο σκόρερ δεν ήταν εκτεθειμένος, ούτε υπήρξε χέρι του Κρονέλιους κι έτσι γράφτηκε το 1-1. Πριν σταματήσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων οι Περιστεριώτες χτύπησαν για δεύτερη φορά. Ο Μουνίθ έκλεψε την μπάλα στο 28΄ στη μεσαία γραμμή και με ένα πανέμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη για το 2-1.

Ο Παναιτωλικός, όμως, είχε και πάλι την “απάντηση” στο 36΄, ξανά με τον ίδιο σκόρερ, τον Χόρχε Ντίας. Ο Ουρουγουανός μέσος έπειτα από κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Αντούνες πετάχτηκε κι από κοντά έκανε το 2-2.

Και στο δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε ανοιχτό ποδόσφαιρο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ και τον Ατρόμητο να το πετυχαίνει στο 72΄ με τον μόνιμο σκόρερ του τον τελευταίο καιρό Ευθύμη Κουλούρη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Ανέστης, Λιούι, Βργκοτς, Κορνέλιους, Μάρτενσον (73΄ Βαρόνε), Αντούνες (82΄ Μόρσεϊ), Φλόρες, Ντίας (73΄ Μεντόσα), Νταγκό (73΄ Μπαρμπόσα), Ντουάρτε (82΄ Καρέλης), Βέργος.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κυριακίδης, Μαυρομμάτης, Στρούγγης, Καστεγιάνο, Σάλομον (80΄ Ντένιτς), Έρλινγκμαρκ, Χαρίσης, Κλωναρίδης (90΄+1 Δαβιώτης), Κουλούρης, Μουνίθ (76΄ Καρτάλης)