Τρίτη θέση για τη Σουηδία στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών

Η Σουηδία κατέκτησε την 3η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών της Γαλλίας, καθώς νίκησε με 2-1 την Αγγλία στον μικρό τελικό που διεξήχθη στη Νίκαια.

Σκόρερ για τη Σουηδία η Κοσοβάρε Ασλάνι, η οποία ξεπέρασε ταχύτατα τον τραυματισμό της από τον ημιτελικό με την Ολλανδία και βρέθηκε στην αρχική ενδεκάδα και η Γιάκομπσον στο 22’.

Για την Αγγλία μείωσε στο 31’ η Κέρμπι.

Αυτή ήταν η 3η φορά που η εθνική Σουηδίας κατακτά την τρίτη θέση στη διοργάνωση, μετά το 1991 και το 2011, μιας και ποτέ δεν έχει ηττηθεί σε μικρό τελικό.

Η Αγγλία από την άλλη δεν κατάφερε να επαναλάβει το επίτευγμα του 2015, όταν κατέκτησε την 3η θέση επί της Γερμανίας (1-0), λαμβάνοντας την 4η θέση σήμερα.

Στο 11’ η Σουηδία προηγήθηκε. Η Ρόλφο έβγαλε ωραία σέντρα η μπάλα έφτασε στην Ασλάνι, η οποία με σουτ από το ύψος της παροχής έκανε το 1-0.

Στο 22ο λεπτό, η Γιάκομπσον, μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε ένα ωραίο φαλτσαριστό δεξί πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, παρά την εκτίναξη της Τέλφορντ.

Στο 31ο λεπτό, η Κέρμπι πήρε τη μπάλα, μπήκε από δεξιά, έκανε ένα εξαιρετικό πλασέ που άφησε εμβρόντητη τη Λίνταλ, μειώνοντας σε 2-1.

Ένα λεπτό μετά, ύστερα από σέντρα της Μιντ, η Γουάιτ σκόραρε, ωστόσο η Ρωσίδα διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR, ακύρωσε το τέρμα καθώς η Αγγλίδα (σε μια δύσκολη φάση) φάνηκε πως είχε χρησιμοποιήσει το χέρι της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αγγλία βγήκε μπροστά και πίεσε πολύ, προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση. Οι Σουηδέζες περιορίστηκαν σε αντεπιθέσεις, από τις οποίες βρήκαν ευκαιρίες χωρίς όμως να πετύχουν άλλο τέρμα.

Αγγλία (Φιλ Νέβιλ): Τέλφορντ, Μπρονζ, Γκρίνγουντ, Χάουτον, Πάρις (74’ Κάρνεϊ), Σκοτ, Κέρμπι, Μακ Μάνους (83’ Ντέιλι), Μουρ, Γουάιτ, Μιντ (50’ Τέιλορ)

Σουηδία (Πέτερ Γκέραρντσον): Λίνταλ, Σέμπραντ, Γκλας, Φίσερ, Έρικσον, Ασλάνι (46’ Ζιγκιότι), Γιάκομπσον, Μπλακστένιους, Μπιορν (72’ Ίλεστεντ), Σέγκερ, Ρόλφο (27’ λ.τρ. Χέρτιγκ)