Τρίτωσε… το κακό για τον Παναθηναϊκό

Νικητής αναδείχθηκε ο Άρης κόντρα στον Παναθηναϊκό με 4-0, στο Κλεάνθης Βικελίδης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Superleague.

Οι κιτρινόμαυροι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους πράσινους και με τα γκολ των Φετφατζίδη, Βέλεθ, Ντιγκινί και Ιντέγε πήραν τρεις σημαντικούς βαθμούς για τη συνέχεια. Ο Περέα σκόραρε για τον Παναθηναϊκό, αλλά μετά από τη χρήση VAR, το γκολ ακυρώθηκε. Με 4 βαθμούς βρίσκονται στην 7η θέση του ελληνικού πρωταθλήματος, ενώ το Τριφύλλι με μόλις έναν βαθμό είναι στην 11η θέση.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύει το έργο του και με δυο ήττες πλέον και μια ισοπαλία, πρέπει να βρει τα πατήματα του, αφού ακολουθεί το ντέρμπι των «αιωνίων» στο ΟΑΚΑ.

Η μοναδική αξιόλογη στιγμή του Παναθηναϊκού ήταν… εξωγηπεδική, καθώς πριν την έναρξη του παιχνιδιού φίλαθλοι των πράσινων κατέθεσαν στεφάνι στη μνήμη του «Κουκ», αγαπημένου φιλάθλου του Άρη, δείχνοντας έτσι τον σεβασμό τους.

Ο αγώνας

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντιγκινί προσπάθησε να βρει στόχο με κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στο σώμα του Μαυρομμάτη και ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι πράσινοι απάντησαν με τον Ζαχίντ, αλλά μπλόκαρε ο Κουέστα.

Ο Φετφατζίδης στο 20ο λεπτό με κεφαλιά νίκησε τον Διούδη και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Δυο λεπτά αργότερα σούταρε ο Γκάμα, αλλά πρόλαβε και έδιωξε ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιού.

Ο Ιντέγε έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 30’ ενώ στην επαναφορά ήρθε ο Φετφατζίδης, αλλά έδιωξε ο Διούδης. Οχτώ λεπτά αργότερα σούταρε ο Μπουζούκης, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

Στο 41’ ο Παναθηναϊκός έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε στον Μακέντα τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Ιταλός δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι πράσινοι πλήρωσαν τα λάθη τους και δυο λεπτά αργότερα ο Βέλεθ σκόραρε και πέτυχε το 2-0 για τον Άρη.

Τα λάθη της άμυνας των πράσινων τους στοίχισαν ακριβά και στο 54’ ο Φετφατζίδης γύρισε ωραία τη μπάλα στον Ντιγκινί για να γράψει αυτός το 3-0.

Ασταμάτητος ο Άρης δέκα λεπτά αργότερα βρήκε ξανά την κατάλληλη ευκαιρία και ο Ιντέγε, μετά από πάσα του Ντιγκινί κάνοντας το 4-0. Ο Νιγηριανός ποδοσφαιριστής μάλιστα πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Άρη.

Ο Χατζηθεοδωρίδης προσπάθησε και αυτός στο 76’ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κολοβός σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Κουέστα.

Ο Περέα, που πήρε την θέση του Ινσούα, στο 84ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως μετά από χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε, καθώς υπήρξε φάουλ του Μακέντα.

Κίτρινες: Ινσούα, Χατζηγιοβάνης, Ματίγια, Μακέντα

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ (83’ Δεληζήσης), Ρόουζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Γκάμα (63’ Λάρσον), Φετφατζίδης (73’ Μαντσίνι), Ιντέγιε

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Μαυρομμάτης (46’ Κολοβός), Ινσούα (69’ Περέα), Μπουζούκης, Ζαχίντ (59’ Χατζηθεοδωρίδης), Δώνης, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης