Τσάμπιονς Λιγκ πόλο Ανδρών: Έκανε το ”3×3” ο Ολυμπιακός

Την τρίτη του νίκη, έστω και δύσκολα, πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι με 8-7 στο κολυμβητήριο του Πειραιά “Π. Καπαγέρωφ” για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Τσάμπιονς λιγκ πόλο των ανδρών. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, στο 1:27 πριν από την λήξη της αναμέτρησης.

Ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός αμυντικά σε σχέση με τους Μαυροβούνιους, ωστόσο προβλημάτισε επιθετικά, ιδίως με παίκτη παραπάνω. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυναμικά, βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 3-1 και 4-3 στο ημίχρονο. Η Νόβι κατάφερε να ισοφαρίσει και αργότερα να περάσει μπροστά στο σκορ δύο φορές με 5-4 και 6-5, εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού και την δυσκολία να σκοράρει.

Στην τελευταία περίοδο οι πρωταθλητές Ελλάδος ανέβασαν τον ρυθμό τους, βελτιώθηκαν και έκαναν την ανατροπή περνώντας μπροστά με 7-6. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου είχε ευκαιρίες με παίκτη παραπάνω να “καθαρίσει” τον αγώνα. Το γκολ που χάρισε την νίκη στους ερυθρόλευκους ήρθε τελικά από τον Αργυρόπουλο – Κανακάκη που σκόραρε 1:27 πριν το τέλος για το τελικό 8-7.

Οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 2-3, 2-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, Γιόκοβιτς 4, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Μίτροβιτς 2, Ζιβογίνοβιτς.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΧΕΡΤΖΕΓΚ ΝΟΒΙ (Πέταρ Ραντάνοβιτς): Τεσάνοβιτς Π., Τσάγκαλι, Πόπαντιτς 1, Ομπράντοβιτς Ντ., Μπανίσεβιτς 1, Αβιέρκα, Ράντοβιτς Νταν., Βουτσούροβιτς, Ράντοβιτς Ν. 3, Σπάιτς, Μπρκιτς, Πέτκοβιτς 2, Ντούροβιτς.