Τυπικά στην δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ

Ο Άρης κέρδισε τις εντυπώσεις, ο ΠΑΟΚ το αποτέλεσμα, που εξασφάλισε την δεύτερη θέση και τα προκριματικά στο Champions league.

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές ΠΑΟΚ και Άρης έμειναν σε ένα στείρο 0-0 που κλείδωσε την δεύτερη θέση για τους “ασπρόμαυρους”.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” εξασφάλισε την παρουσία του στα προκριματικά του Champions League, αφού τερμάτισε στη 2η θέση των playoffs, όμως προβλημάτισε με την απόδοσή του, καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει τον Άρη, για να κλείσει με μια αποχαιρετιστήρια νίκη το πρωτάθλημα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 3′ με την κεφαλιά του Μαουρίσιο που απομάκρυνε ο Κουέστα και στην συνέχεια το πλασέ το Μπίσεσβαρ που χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Η κατοχή της μπάλας και η πίεση των γηπεδούχων δεν είχε αποτέλεσμα και στο 20′ ο Αρης έκανε την πρώτη του αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Ο Μπαγκαλιάνης πήρε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήταν στο 34′ με τετ α τετ του Τζόλη που έδιωξε ο Κουέστα και το σουτ του Καντουρί που έδιωξε στην γραμμή ο Ρόουζ.

Μέτριος ο ΠΑΟΚ και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αρη να προσπαθεί με παιχνίδι σκοπιμότητας να αποφύγει το γκολ και “υπνώτιζε” τον αντίπαλο του κερδίζοντας χρόνο.

Στο 91′ ο Στοχ έχασε την τελευταία μεγάλη ευκαιρία όταν δεν κατάφερε να πλασάρει τον Κουέστα που ήταν και ο καλύτερος των φιλοξενούμενων.

Στο 95′ αποβλήθηκε με κόκκινη ο Βιερίνια για σπρώξιμο στον Μαντσίνι.

Κίτρινες: Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι, Σόουζα, Μαντσίνι.

Κόκκινες: Βιεϊρίνια (95΄)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχάι (Στόχ 78′), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί(Εσίτι 71′), Μαουρίσιο, Ροντρίγκο (Βιερίνια 71′), Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ(Άκπομ 71′), Τζόλης(Λιμνιός 64′), Σφιντέρσκι

Άρης: Κουέστα, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης, Σόουζα, Ματίγια, Σάσα, Γκάμα, Μαντσίνι, Μαρτίνες, Διαμαντόπουλος.