Τυπική διαδικασία η ρεβάνς στην Τρίπολη

Με το πτωχό 0-1 πέρασε από το Παγκρήτιο στάδιο ο Αστέρας απέναντι στον Εργοτέλη για τον πρώτο αγώνα της προημητελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδος. Το τελικό αποτέλεσμα ήρθε πιο εύκολα από ότι μαρτυράει το τελικό σκορ καθώς οι Αρκάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις φάσεις που πάραξαν για να διευρύνουν το σκορ.

Ο Αστέρας δεν υποτίμησε τον αντίπαλο του κι αυτό φάνηκε από την ενδεκάδα που παρέταξε ο Γιώργος Παράσχος ποτό απαρτιζόταν κυρίως από ενδεκαδάτους ποδοσφαιριστές.

Ο Εργοτέλης στάθηκε αρκετά άτυχος καθώς από το πρώτο κιόλας μέρος αναγκάστηκε να προβεί σε δύο αλλαγές λόγω τραυματισμών. Στο 18′ βγήκε ο νεοαποκτηθέντας Μπαχανάκ ενώ στο 26′ τον ακολούθησε και ο Έφορντ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάρτιν Ρόλε στο 50ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ έπειτα από πάσα του Ορτέγκα.

Λεπτό προς λεπτό:

Α’ ημίχρονο:

05′ Πρώτη στιγμή στο παιχνίδι και είναι για τον Αστέρα. Ο Μανιάς και ο Βαλιέντε δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την σύγχυση στην περιοχή του Εργοτέλη και να ανοίξουν το σκορ.

13′ Ο Αστέρας πέτυχε ένα τέρμα με κεφαλιά του Ιγκλέσιας αλλά ορθώς ακυρώθηκε για οφσάιντ.

21′ Ευκαιρία γα τον Αστέρα! Ο Καλτσάς μέσα στην μεγάλη περιοχή έκανε το δυνατό συρτό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου.

30′ Σουτ από τον Μανιά που μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη.

41′ Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Κατσιμήτρος έδιωξε το σουτ του Καλτσά με τον Μανιά να παίρνει το ριμπάουντ αλλά από κοντά να στέλνει την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Β’ ημίχρονο:

48′ Ο Καπνίδης έκανε ένα εκπληκτικό σλάλομ, πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές του Αστέρα αλλά κόπηκε από τον Αθανασιάδη.

50′ Άνοιξε το σκορ ο Αστέρας με τον Ρόλε να βρίσκει δίχτυα έπειτα από πάσα του Ορτέγκα.

67′ Ατομική ενέργεια του Τσιλιανίδη που κάνει το μακρινό σουτ αφού δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Κρητικών.

69′ Ακόμη μια στιγμή για τον Αστέρα. Σέντρα σουτ από τον Μανιά, σε κόρνερ βγάζει ο Μπάτζιος.

86′ Ευκαιρία για τον Αστέρα. Καλό σουτ από τον Κότσιρα μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

90+1 Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Καπνίδης έκανε το μακρινό σουτ σε αντεπίθεση των Κρητικών με τη μπάλα να φεύγει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εργοτέλης(Νίκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής(70′ Γραντής), Μπαχανάκ(18′ Κοιλιάρας), Μπρους, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Κουατέγνκ, Εφορντ(26′ Καπνίδης), Ιατρούδης

Αστέρας Τρίπολης(Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ανχελ, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ρόλε(70′ Φερνάντες), Ιγκλέσιας(63′ Κυριακόπουλος), Καλτσάς, Τσιλιανίδης(84′ Ματρικάρντι), Μανιάς.

Κίτρινες κάρτες: Μαλουζουξής(52′), Κοιλιάρας(71′)/Τριανταφυλλόπουλος(22′), Καλτσάς(58′)