UEFA Europa League: Όλα ανοιχτά για Μπαρτσελόνα-Γιουνάιτεντ & Γιουβέντους, μισή πρόκριση για Σεβίλλη

Συναρπαστικές αναμετρήσεις στους πρώτους αγώνες των play off του Europa League.

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου στη Βαρκελώνη, όπου Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στον πρώτο αγώνα για τα play off του Europa League.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο β΄ ημίχρονο με τη Γιουνάιτεντ να φτάνει κοντά στην πρωτη νίκη της ιστορίας στη Βαρκελώνη όταν προηγήθηκε με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όμως ο Ραφίνια ισοφάρισε στο 76΄ και στη συνέχεια η «Μπάρτσα» είχε μεγάλες στιγμές μπροστά στο τέρμα του Ντε Χέα, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Έτσι, η πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης θα κριθεί στη ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ» την επόμενη Πέμπτη (23/2). Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τους άλλους αγώνες που ολοκληρώθηκαν, καθώς η Σαχτάρ νίκησε 2-1 τη Ρεν ως τυπικά γηπεδούχος στη Βαρσοβία.

Η Ουνιόν Βερολίνου εντυπωσιάζει και στην Ευρώπη και πήρε «λευκή» ισοπαλία από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ, ενώ η Σάλσμπουργκ νίκησε 1-0 τη Ρόμα στην Αυστρία με γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στη «Μπάι Αρίνα» μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Μονακό νίκησε 3-2 τη Λεβερκούζεν, με τον αμυντικό Ντισασί να σημειώνει το νικητήριο γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερησεων.

Στη Λισαβόνα η Σπόρτινγκ ισοφάρισε στο 94΄ τη Μίντιλαντ, η οποία -παρότι παραπαίει στη Δανία- ήταν εξαιρετική και είχε «αγκαλιάσει» τη νίκη με γκολ από το 77΄ του Αιγύπτιου Ασούρ που είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Μίνι έκπληξη έγινε και στο Τορίνο, όπου η Ναντ κράτησε στο 1-1 τη Γιουβέντους. Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» εμφανίστηκε η… γνωστή Σεβίλη, απόλυτη κυρίαρχος του θεσμού, που με το 3-0 επί της Αϊντχόφεν είναι η μόνη από τις συμμετέχουσες που ουσιαστικά εξασφάλισε από τώρα την πρόκριση στους «16». Κι αυτό σε μια σεζόν που δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά στην La Liga.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους πρώτους αγώνες των play-off πρόκρισης στους «16» του Europa League:

Άγιαξ-Ουνιόν Βερολίνου 0-0

Μπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2
(50΄ Αλόνσο, 76΄ Ραφίνια – 51΄ Ράσφορντ, 58΄αυτ. Κούντε)

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Ρεν 2-1
(11΄ Κρίσκιβ, 45΄πεν. Μπονταρένκο – 59΄ Εκαμπί)

Σάλτσμπουργκ-Ρόμα 1-0