UEFA Youth League: Πάρτι του Ολυμπιακού επί της Μπάγερν και τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά!

Τεράστια πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final 4 του UEFA Youth League μετά από τρομερή εμφάνιση και νίκη επί της Μπάγερν στο Μόναχο.

Η πορεία-θαύμα του Ολυμπιακού στο UEFA Youth League συνεχίζεται και κανείς πλέον δεν τολμάει να στοιχηματίσει πού θα φτάσει! Η ομάδα Νέων των Πειραιωτών πέρασε από το Μόναχο με νίκη 1-3 επί της Μπάγερν και προκρίθηκε στο Final 4 της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί 19-22 Απριλίου στην Ελβετία.

Έτσι, για πρώτη φορά μετά από 28 χρόνια, μία ελληνική ομάδα θα συμμετάσχει σε ημιτελικό διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA.

Μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά, μετά το ημίωρο του πρώτου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν και τρία γκολ!

Το σκορ άνοιξε ο Χρήστος Μουζακίτης στο 32΄ από λάθος του Γερμανού τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας το 5ο του γκολ στη διοργάνωση για το 0-1.

Ο Αντώνης Παπακανέλλος πέτυχε το 0-2 με αριστουργηματικό γκολ στο 37΄ με εξαιρετική ενέργεια και πλασέ σχεδόν από την τελική γραμμή.

Και ο Μπάμπης Κωστούλας στο 40’ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-3.

Στο 63΄ ο Ράμσακ μείωσε για τη Μπάγερν, ο Ζβόναρεκ είχε κεφαλιά στο δοκάρι δύο λεπτά αργότερα κι αυτό ήταν το διάστημα στο οποίο οι Βαυαροί εξάντλησαν τις πιθανότητές τους.

Ο Ολυμπιακός άντεξε, προκρίθηκε στους «4» όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης Νάντ-Κοπεγχάγη (έναρξη 19:00).

Μπάγερν Μονάχου (Ρενέ Μάριτς): Σμιτ, Σόλτσε, Μανούμπα, Σολ, Χένιγκ, Φερνάντεθ, Γένσεν (46΄ Νκιλί), Ζβόναρεκ, Αζνού (46΄ Λίτσινα), Ράμσακ, Κούσι-Ασάρε

Ολυμπιαός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Τανούλης, Πρεκατές, Κουτσογούλας (90+1΄ Χρήστου), Αλαφάκης, Μπάκουλας, Μουζακίτης, Πνευμονίδης (67΄ Λιατσικούρας), Παπακανέλλος (78΄ Δάμα), Μπ. Κωστούλας (90’+1’ Γατόπουλος)