US Open: Έχασε από Γκαλάν και… τον κακό του εαυτό ο Τσιτσιπάς

Σε μια πολύ κακή βραδιά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε πρόωρα στο US Open από τον Γκαλάν

O Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 1-3 σετ (0-6, 1-6, 5-4, 5-7) από τον Κολομβιανό Ντάνιελ Γκαλάν (Νο 94) στον πρώτο γύρο του US Open και «αποχαιρέτησε» νωρίς το αμερικάνικο Grand Slam.

Ο Γκαλάν, ο οποίος έπαιξε για 1η φορά στο κυρίως ταμπλό του US Open σήμερα και πανηγύρισε την πρώτη Top 10 και Top 5 νίκη της καριέρας του, θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Τζόρνταν Τόμσον, που κατάφερε να επιστρέψει από 2 σετ πίσω και να κερδίσει τον Λορέντζο Σονέγκο με 3-2 σετ (2-6, 1-6, 6-2, 6-4, 6-4).

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν σε πολύ κακή βραδιά και άργησε πολύ να μπει στο παιχνίδι, κάτι που φυσικά του κόστισε ακριβά. Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν εφιαλτικό για τον Έλληνα τενίστα, που έχασε 11 games στη σειρά και βρέθηκε πίσω με 0-6, 0-5, μέσα στα πρώτα 50 λεπτά του αγώνα!

Στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει γρήγορα τα break και να κρατήσει το σερβίς του για να προηγηθεί με 3-0. Ο Γκαλάν άρχισε να κάνει λάθη, με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει στον Έλληνα σταρ με 6-3.

Με break άρχισε και το τέταρτο σετ για τον Τσιτσιπά, όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Μετά το αρχικό 2-0 του Έλληνα, ο Γκαλάν κατάφερε να κάνει το break στο όγδοο game και ισοφάρισε 4-4. Από εκεί και έπειτα, έγινε μάχη ανάμεσα στους δύο τενίστες. Ο Τσιτσιπάς «έσβησε» πέντε match points στο δέκατο game, στη συνέχεια έχασε εκείνος διπλό break point για να κάνει το break και ο Γκαλάν πήρε το σετ και τη νίκη-πρόκριση.

Αξίζει να σημειωθεί πως δεν έχει καταφέρει ποτέ να περάσει τον 3ο γύρο στο αμερικανικό Grand Slam και αυτή ήταν η 6η ήττα του σε 11 αναμετρήσεις (5-6) στο Flushing Meadows.