US Open: Με το δεξί η Μαρία Σάκκαρη

Mε νίκη ξεκίνησε την πορεία της στο US Open η Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 6-0) της Τατιάνα Μαρία (νο85), μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση και κέρδισε για 6η διαδοχική χρονιά τον πρώτο της αγώνα στο αμερικανικό Grand Slam.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια στην αναμέτρηση της Diane Parry με την Xiyu Wang την Τετάρτη (31/8).

Αν και βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο» στο ξεκίνημα του αγώνα, κατάφερε με μία τρομερή αντεπίθεση να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει το πρώτο σετ με 6-4. Για νσ συμβεί αυτό χρειάστηκε να κάνει «κατάθεση ψυχής» όταν βρέθηκε πίσω στα game με 4-1!

Παίζοντας αποφασιστικά και βγάζοντας μεγάλους πόντους, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε πέντε συνεχόμενα game και το σετ με 6-4. Στο 10ο μάλιστα κι ενώ σέρβιρε για να πάρει το σετ, η Τατιάνα Μαρία προηγήθηκε 40-0 κι έδειχνε έτοιμη για το 5-5. Η Σάκκαρη όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω, αντίθετα ισοφάρισε και στο δεύτερο αβαντάζ που πήρε έφτασε στη νίκη.

Όπως συνέβη στο πρώτο σετ, έτσι και στο δεύτερο η Γερμανίδα ξεκίνησε πολύ καλά, έκανε μπρέικ με το καλημέρα στο σερβίς της Σάκκαρη και προηγήθηκε ξανά με 4-1. Αυτή την φορά η 26χρονη, όμως, δεν κατάφερε να… επιστρέψει και το 1-1 δεν άργησε να έρθει με την Τατιάνα Μαρία να φτάνει στην ισοφάριση με 6-3.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ η Σάκκαρη έκανε επίδειξη δύναμης. Δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να πάρει ούτε ένα game, φτάνοντας στο εμφατικό 6-0 και στη νίκη με 2-1 σετ.