US Open: Νικητής ο Στέφανος Τσιτσιπάς στη μάχη με τον Μάρεϊ

Μεγάλη νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά που απέκλεισε τον Άντι Μάρεϊ μετά από συγκλονιστικό αγώνα

Μετά από σχεδόν 5 ώρες αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με ανατροπή με 3-2 σετ (2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4) του Άντι Μάρεϊ και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του US Open. Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Αντριαν Μαναρινό.

Ο καλύτερος αγώνας που έκανε ο Βρετανός τενίστας σε Grand Slam από το 2018 μέχρι σήμερα, αλλά στο τέλος ο Έλληνας πρωταθλητής πανηγύρισε τη νίκη, κερδίζοντας το πρώην Νο.1 του κόσμου και νικητή του US Open του 2012.

Αυτή ήταν η 1η συνάντηση του Στέφανου με τον Μάρεϊ, που με τη σειρά του απέδειξε πως έχει τη δυνατότητα ακόμα και σ’ αυτό το στάδιο, μετά από τόσο μεγάλες παύσεις και δυσκολίες, να παίξει τένις στο κορυφαίο επίπεδο. Θυμίζουμε πως ο 34χρονος Βρετανός, βρίσκεται πια στο Νο.112 της παγκόσμιας κατάταξης, κάτι που εννοείται δεν φάνηκε ούτε λεπτό σήμερα.

Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε για 3η φορά στα 4 τελευταία χρόνια στον 2ο γύρο του US Open και έφτασε τις 49 νίκες στη φετινή σεζόν (49-14). Έχει τις περισσότερες από κάθε άλλον και μάλιστα με διαφορά, αφού το 2ο καλύτερο ρεκόρ ανήκει στον Αντρέι Ρούμπλεφ με 41 νίκες.