US Open: Στα ημιτελικά η Μαρία Σάκκαρη!

Στα ημιτελικά του US Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη, νικώντας το νο.4 του κόσμου την Καρολίνα Πλίσκοβα

H Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) επί της Τσέχας, Καρολίνα Πλίσκοβα στα προημιτελικά του US Open. Αυτός είναι ο 2ος ημιτελικός της στα τρία τελευταία Grand Slam τουρνουά.

Αντίπαλος της Ελληνίδας τενίστρια στους «4» του αμερικανικού όπεν η έκπληξη του τουρνουά η Βρετανή, Έμα Ραντουκάνου. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 03:30 το πρωί ώρα Ελλάδας (ξημερώματα Παρασκευής) με τη 18χρονη Ραντουκάνου, που ξεκίνησε από τα προκριματικά την προσπάθειά της και δεν έχει χάσει ούτε ένα σετ σε 8 αναμετρήσεις. Είναι επίσης η μόνη παίκτρια που δεν έχει χαμένο σετ στο τουρνουά!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν σε φανταστική μέρα, καθώς κράτησε το σερβίς της και στα 2 σετ, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην Τσέχα τενίστρια και τη νίκησε σε μόλις 81 λεπτά. Η Σάκκαρη είχε 22 winners και μόλις 12 αβίαστα λάθη, ενώ η Πλίσκοβα είχε 14 winners και 20 αβίαστα λάθη.

Επίσης έγινε η πρώτη Ελληνίδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του US Open, ούσα ήδη η 1η Ελληνίδα που έπαιξε στα ημιτελικά.