US Open: Στους “32” προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στους “32” του US Open, νικώντας την Κατερίνα Σινιάκοβα

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Κατερίνα Σινιάκοβα με 2-0 σετ (6-4, 6-2) και προκρίθηκε πανηγυρικά στον 3ο γύρο του US Open.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προκρίθηκε για 3η συνεχόμενη χρονιά και 4η φορά στα τελευταία 4 χρόνια στη φάση των “32” του αμερικανικού grand slam.

Στο πρώτο σετ, η Σάκκαρη πήρε προβάδισμα στο έκτο γκέιμ με μπρέικ, όμως η Σινιάκοβα ισοφάρισε αμέσως (4-4). Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της (5-4), μετά έκανε μπρέικ και πήρε το σετ με 6-4. Στο δεύτερο σετ δεν ξεκίνησε καλά η Ελληνίδα τενίστρια, η οποία βρέθηκε να χάνει 2-0 με το break της αντιπάλου της. Από κει και πέρα, όμως, πήρε έξι συνεχόμενα games για να κάνει το 6-2 και να πάρει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης

Αυτή ήταν η 28η νίκη στη φετινή χρονιά για τη Σάκκαρη (28-14), που βρίσκεται στο Νο.18 της παγκόσμιας κατάταξης και είναι στο Νο.17 του ταμπλό του US Open.

Το Σάββατο θα διεκδικήσει τη δεύτερη συνεχόμενη πρόκρισή της στην τελική 16άδα, απέναντι στη νικήτρια του αγώνα της Πέτρα Κβίτοβα-Κριστίνα Πλίσκοβα.