Παναθηναϊκός: “Πλήρωσε” την άμυνα και τα λάθη του

Τρίτη σερί ήττα στην Ευρωλίγκα για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά από τη Βαλένθια, πληρώνοντας τα λάθη και την κακή του άμυνα

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 95-83 από τη Βαλένθια στη Fonteta για την 9η αγωνιστική της Ευρωλιγκα.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για τους “πράσινους”, μετά από τις δύο εντός έδρας ήττες από ΤΣΣΚΑ και Αναντολού Εφές. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα βρίσκεται στην 15η θέση με 2-5, ενώ η ισπανική ομάδα έφτασε στο 5-1.

Για την ελληνική ομάδα ξεχώρισε σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Μακ με 15π (2/2δ., 3/3τρ., 2/2β.), ενώ για τις “νυχτερίδες” ο Πρέπελιτς με 18π.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δοκιμάζεται πάλι στην Ισπανία την Πέμπτη (19/11), αυτή τη φορά επί της Μπασκόνια (21:30), ενώ η Βαλένθια παίζει την Παρασκευή (20/11, 22:00) εντός έδρας με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η επίθεση των “πρασίνων” έκανε τη διαφορά στην αρχή, με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να μπαίνουν «ζεστοί» από τα 6.75 (2/2 τρίποντα ο Γουάιτ και 1/1 ο Παπαπέτρου) και να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την… ανοχύρωτη άμυνα της ελληνικής ομάδας, όπως και τα λάθη της, και κατάφεραν να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο +1 (22-21). Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να περιορίσουν τα λάθη τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (10 στο σύνολο), η άμυνα συνέχισε να είναι αναποτελεσματική, αλλά η επίθεση ήταν και πάλι αυτή που κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό. Νέος πρωταγωνιστής της, μάλιστα, αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος με 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο, μαζί με 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα βοήθησε το «τριφύλλι» να σταματήσει την προσπάθεια της Βαλένθια να βρει ρυθμό, κρατώντας το σε απόσταση αναπνοής (45-41 στο ημίχρονο).

Η έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό συγκεντρωμένο σε άμυνα και επίθεση, τρέχοντας επιμέρους σκορ 5-11 και προσπερνώντας στο 23΄ με 50-52, μετά από τρίποντο του Μποχωρίδη. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν γρήγορα τη συγκέντρωση τους, ενώ είδαν τον Έλληνα γκαρντ στο επόμενο λεπτό να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί βρήκαν και πάλι ρυθμό από τα 6.75 και στο 26΄ ξέφυγαν και πάλι με +6 (60-54), ενώ έμειναν σε απόσταση μέχρι το τέλος της περιόδου (70-66).

Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» ήταν αναποτελεσματικοί και στην επίθεση, ενώ τα διαδοχικά λάθη τους έβαλαν γρήγορα σε μειονεκτική θέση (-12, 82-70 στο 34΄). Τρία κολλητά τρίποντα των γηπεδούχων αποτέλεσαν «ταφόπλακα» στα όνειρα της ελληνικής ομάδας για ανατροπή, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει στο 37΄ το μη αναστρέψιμο (91-78) και μέχρι το τέλος δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι και απλά αποδέχτηκε την τρίτη σερί ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83.

Βαλένθια: Πρέπελιτς 18 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπεϊ 11 (2/2 τρίποντα), Κάλινιτς 4 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντούμπλιεβιτς 9 (1/5 τρίποντ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Γουίλιαμς 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χέρμανσον 13 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χιμένεθ.

Παναθηναϊκός: Μακ 15 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ασίστ), Γουάιτ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ Ρος 11 (1)

Ομαδικά στατιστικά:

Βαλένθια: 20/38 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 24 ριμπάουντ (19+5), 28 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.

Παναθηναϊκός: 21/36 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 8/14 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 μπλοκ