Με Παυλίδη καθάρισε η Βίλεμ, με Λεχ Πόζναν αν προκριθεί ο ΟΦΗ

Πρωταγωνιστής ο Βαγγέλης Παυλίδης στην “5άρα” της Βίλεμ, προκρίθηκαν η Λεχ Πόζναν και η Τόρσχαβν στα πέναλτι.

Για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League, η Βίλεμ προκρίθηκε άνετα στην επόμενη φάση, όπως και η Λεχ Πόζναν που θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ, αν περάσει το εμπόδιο του Απόλλωνα Λεμεσού.  Στην παράταση προκρίθηκε και η Τόρσχαβν.

Η ολλανδική ομάδα επικράτησε άνετα στο Λουξεμβούργο με 0-5 της αδύναμης Πρόγκρες. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε δύο τέρματα στο 19΄ και στο 34΄, ενώ τα άλλα τέρμα των νικητών πέτυχαν ο Σάγκλαμ (28′),ο Νανέλι (46′) και ο Ενταγισιμίγε (65′).

Άνετο πέρασμα είχε στη Στοκχόλμη η Λεχ Πόζναν που επικράτησε με 0-3 της Χάμαρμπι. Προηγήθηκε η πολωνική ομάδα στο 55′ με τον Πορτογάλο Πέδρο Τίμπα και στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης σφράγισε την πρόκριση με τα γκολ των Καμίνσκι (89′) και Μαρτσβίνσκι (90’+3′). Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Άντερσεν στο 63ο λεπτό.

Η Τόρσχαβν από τα Νησιά Φερόε προκρίθηκε στα πέναλτι με 5-4 (1-1 κδ, 2-2 παρ) της Δε Νιου Σεντς (TNS). Ο Πρζιμπίλσκι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 47′, για να ισοφαρίσει ο Σμιθ για τους Ουαλούς στο 80′. Το 1-1 ήταν το σκορ του 90λέπτου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι στο 112′ έκαναν την ανατροπή με τον Εμπέ (1-2), αλλά ισοφάρισε η Τόρσχαβν στο 120+2′ με τον Ραντοσάβλιεβιτς, κάνοντας το 2-2. Στη διαδικασία των πέναλτι η TNS αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και ο Πίνγκελ ευστόχησε δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα από τα Νησιά Φερόε.