VARεσε διάλυση στο Μεστάγια η Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης είδε τη Βαλένθια να την “καθαρίζει” με χατ τρικ του Σολέρ από την άσπρη βούλα.

Η φανερά κουρασμένη Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε πολύ βαριά ήττα από την αγνώριστη Βαλένθια με ανατροπή χάρις τα γκολ των Σολέρ (35′, 54′, 65′) και το αυτογκόλ του Βαράν. Το προβάδισμα στους Μαδριλένους το έδωσε ο Μπενζεμά (23′).

Νωρίτερα στα άλλα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής της La Liga, η Βιγιαρεάλ πήρε το διπλό κόντρα στην Χετάφε, Σοσιεδάδ και Βαγιαδολίδ επικράτησαν των Γρανάδα και Μπιλμπάο εντός έδρας, ενώ Λεβάντε και Αλαβές αναδείχθηκαν ισόπαλες.

Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 4-1

Η Βαλένθια πήρε μια εμφατική – ιστορική νίκη με 4-1 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο Μεστάγια.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι “μερένχες” ήταν ανώτεροι, όμως δεν ήταν πολύ δημιουργικοί, λόγω κούρασης. Ωστόσο, στο 23′ άνοιξαν το σκορ, με τον Μπενζεμά να εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ, η μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Μόλις 6 λεπτά μετά οι “νυχτερίδες” κέρδισαν πέναλτι έπειτα από χέρι του Βάθκεθ. Ο Σολέρ ανέλαβε την εκτέλεση του, ο Κουρτουά του είπε όχι, όμως ο Γιουνούς πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε.

Το γκολ ακυρώθηκε ύστερα από χρήση VAR, διότι ένας εκ των παικτών της ομάδας του Γκαρθία είχε πατήσει στην περιοχή πριν εκτελεστεί το πέναλτι, κάτι που έκανε τον διαιτητή να δώσει επανάληψη της εκτέλεσης.

Ο Σολέρ την ξανά ανέλαβε και αυτή τη φορά ευστόχησε, φέρνοντας το ματς στα ίσια, ενώ λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 43′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν ολιική ανατροπή με αυτογκόλ του Βαράν.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Βασίλισσα είχε ανεβάσει ψηλά τις γραμμές της ώστε να φέρει γρήγορα το ματς στα ίσια, όμως η Βαλένθια “κλείδωσε” την υπόθεση νίκη με συνοπτικές διαδικασίες από τα έντεκα μέτρα.

Συγκεκριμένα, στο 54′ ο Σολέρ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ 9 λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με τον ίδιο τρόπο.

Με αυτή τη νίκη η Βαλένθια σκαρφάλωσε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, ενώ η Ρεάλ βρέθηκε στην 4η θέση με 16 βαθμούς.

Κίτρινες: Ρατσίτς, Σανμαρτίν, Ντομενέκ – Μαρσέλο, Ράμος

Βαλένθια: Ντομενέκ, Βας, Γκάμπριελ, Σανμαρτίν, Γκαγιά, Γιουνούς (87′ Τζέισον), Σολέρ, Ρατσίτς, Τσερίσεφ (77′ Λάτο), Λι (81′ Γκαμέιρο), Γκόμεζ (87′ Σομπρίνο)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μαρσέλο, Ράμος, Βαράν, Βάθκεθ, Ίσκο (83′ Γιόβιτς), Βαλβέρδε (76′ Κρος), Μόντριτς, Ασένσιο (64′ Ροντρίγκο), Βινίσιους (64′ Έντεγκαρντ), Μπενζεμά (76′ Μαριάνο)

Λεβάντε – Αλαβές 1-1

Λεβάντε και Αλαβές μοιράστηκαν από έναν βαθμό (1-1) στο Θιουτάτ ντε Βαλένθια.

Η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν άνοιξε το σκορ νωρίς νωρίς με τον Πέρεθ (4′), όμως στο 34ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Έντγκαρ Μέντες αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι “νυχτερίδες” το εκμεταλλεύτηκαν, με τον Μοράλες να ισοφαρίζει (51′) και να σώζει τουλάχιστον τον βαθμό.

Με αυτή την ισοπαλία η Λεβάντε είναι στην 18η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς, ενώ η Αλαβές βρίσκεται στην 14η θέση με 9 βαθμούς.

Βαγιαδολίδ – Μπιλμπάο 2-1

Η Βαγιαδολίδ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για την φετινή σεζόν κόντρα στην Μπιλμπάο στο Χοσέ Θορίγια.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ορεγιάνα (19′) και ο Αντρέ αύξησε την διαφορά λίγο μετά την έναρξη του πρώτου μέρους (48′). Οι Βάσκοι μείωσαν με τον Γουίλιαμς από την άσπρη βούλα (86′).

Αυτή η νίκη φέρνει την ομάδα του Σέρχιο στην 19η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς και την Μπιλμπάο στην 13η θέση με 9 βαθμούς.

Σοσιεδάδ – Γρανάδα 2-0

Η ασταμάτητη Σοσιεδάδ πήρε μια άνετη νίκη επί της ελλιπής Γρανάδα στο Σαν Σεμπαστιάν.

Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 22′ με τον Μονρεάλ, ενώ 5 λεπτά μετά ο Ογιαρθάμπαλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 από την άσπρη βούλα.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα και συγκεκριμένα στο 86′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, όμως αυτό δεν άλλαξε κάτι στο τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ιμάνο Αλγκουαθίλ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, ενώ οι Ανδαλουσιάνοι είναι στην 5η θέση με 14 βαθμούς.

Χετάφε – Βιγιαρεάλ 1-3

Έυκολο αποδείχθηκε το διπλό για τη Βιγιαρεάλ κόντρα στην Χετάφε στο Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ.

Τα “κίτρινα υποβρύχια” άνοιξαν το σκορ με τον Πάκο Αλκάθερ (11′), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Αραμπάρι (16′).

Ωστόσο, η απάντηση ήταν ακόμα πιο άμεση, καθώς μετά από 1 λεπτό με γκολ του Τριγκιέρος (17′) ξανά πήραν το προβάδισμα. Το τρίποντο το κλείδωσε ο Μορένο (62′).

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ουνάι Έμερι βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, ενώ οι “αθουλόνες” είναι στην 10η θέση με 11 βαθμούς.