Βαριά ήττα της Ατλέτικο από την Εσπανιόλ

Σκούρα τα βρήκε στην Βαρκελώνη η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Εσπανιόλ και γνώρισε την πιο βαριά ήττα της στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα με 3-0 στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Laliga.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με γκολ για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις.

Ο Πεδρόσα πήρε την μπάλα από την περιοχή της εστίας του και με καταπληκτικό σπρίντ έφτασε την περιοχή του Ομπλάκ έκανε τη σέντρα όμως ο Γοδίν στην προσπάθεια του να διώξει δεν τα κατάφερε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Εκτός από το γκολ το παιχνίδι δεν είχε έντονο ρυθμό, καθώς για καμία από τις δύο ομάδες δεν υπήρχε ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Εσπανιόλ με τον Ιγκλέσιας αυτή τη φορά να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας των «ροχιμπλάνκος» στο 52’ έφτασε απέναντι στον Ομπλακ και έγραψε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν κυριαρχήσει πλήρως στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να αφήνουν περιθώρια αντίδρασης στην Ατλέτικο, η οποία είχε μόνο ένα ακυρωθέν γκολ του Κορέα στο 77’ για χέρι.

Διαστάσεις θριάμβου έδωσε στην νίκη της Εσπανιόλ ο Ιγκλέσιας, ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα, πετυχαίνοντας στο 89’ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Οι «ροχιμπλάνκος» πρέπει πλέον να αναζητήσουν σε ένα από τα υπόλοιπα ματς τον βαθμό που χρειάζονται, ώστε να τερματίσουν με σιγουριά πάνω από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Σκόρερ:45’+1’ Γοδίν (αυτ), 52’, 89’ (Πεν) Ιγκλέσιας
Εσπανιόλ: Λόπεθ, Ροζάλες(85’ Σάντσεθ), Νάλντο, Ερμοσο, Πεδρόσα, Γκρανερο, Ρόκα, Νταρντερ, Μελέντο(90’ Γκαρθία), Ιγκλέσιας, Γου

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ομπλάκ, Λουίζ, Γοδίν, Σάβιτς(46’ Κορέα), Χουανφράν, Λεμάρ(59’ Μοντέρο), Σαούλ, Ροντρίγκο Κασκαντέ (58’ Βιτόλο), Κόκε, Μοράρα, Γκριεζμάν

Λεγανές- Ράγιο Βαγιεκάνο 4-1

Στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα η Λεβάντε επιβλήθηκε της Ράγιο Βαγιεκάνο με 4-1. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο η Λεβάντε έβαλε τις βάσεις για την νίκη, καθως στο 17’ ο Κομπάνια έκανε το 1-0, ενώ λίγο πριν τις καθυστερήσεις στο 43’ ο Βέζο έγραψε το 2-0.

Η Βαγιεκάνο μείωσε στο 71’ με τον Γκαρσία, όμως πέντε λεπτά ήταν αρκετά για τους γηπεδούχους να πετύχουν άλλα δύο γκολ, στο 85’ και στο 90’ ο Τζέισον και ο Μπάρντι αντίστοιχα διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.