Βελέζ – ΑΕΚ: Ξεκίνησε ωραία και το έχασε στην πορεία η Ένωση

Με ήττα ξεκίνησε η ΑΕΚ τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις κόντρα στη Βελέζ και περιμένει την ρεβάνς. Η Ένωση είχε ακυρωθέν πεντακάθαρο γκολ με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Αδίκησε τον εαυτό της η ΑΕΚ που ηττήθηκε με 2-1 από τη Βελέζ στη Βοσνία, στην πρώτη μάχη της Ένωσης για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Πλέον καλείται να βελτιωθεί αρκετά για να πάρει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό του Europa Conference στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ

Αυτό ήταν  το πρώτο επίσημο φετινό παιχνίδι της Ένωσης και το πρώτο με τον  Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο της.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους», ενώ ο Πρσες και Ζαΐμοβιτς πέτυχαν τα δύο τέρματα της Βελέζ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είδε να ακυρώνεται πεντακάθαρο γκολ του Ανσαριφάρντ ως οφσάιντ.

Τα δύο τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα της ΑΕΚ, Αραούχο και Βράνιες, προστάθηκαν στην ευρωπαϊκή λίστα την τελευταία στιγμή, ωστόσο έμειναν εκτός ενδεκάδας. Ο Σέρχιο Αραούχο αποτέλεσε αλλαγή του Μιλόγεβιτς, με τον Αργεντινό να αντικαθιστά τον Ανσαριφάρντ και να παίρνει θέση στην κορυφή της επίθεσης της ΑΕΚ. Ο Μιλόγεβιτς έριξε στο ματς και τον Λε Ταλέκ που έκανε και αυτός ντεμπούτο του με τα «κιτρινόμαυρα». μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο στο 80′.

Σε περίπτωση που ξεπεράσει το εμπόδιο της Βέλεζ, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Έλφσμποργκ-Μιλσάμι, με την σουηδική ομάδα να έχει κερδίσει με 4-0 στο πρώτο ματς και να έχει ουσιαστικά αγκαλιάσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Η πρώτη τελική προσπάθεια ανήκε στην ΑΕΚ στο 6ο λεπτό, με το μακρινό σουτ του Σάκχοφ να μπλοκάρεται από τον Μπογκντάνοβιτς που έπεσε στην αριστερή γωνία του.

Στην πρώτη επίσκεψή της με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ στο 12’,  η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με ένα πανέμορφο γκολ. Ο Αλμπάνης έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα στον Ανσαριφάρντ και εκείνος βγήκε τετ α τετ με τον κίπερ Μπογκντάνοβιτς, για να στείλει με ψύχραιμο πλασέ στη δεξιά γωνία της εστίας των Βόσνιων (0-1).

Τρομερή αντίδραση από την Βέλεζ στο 14’, που ισοφάρισε σε δύο λεπτά μετά το γκολ της Ένωσης. Ο Πρσες έπιασε ένα ασύλληπτο μακρινό σουτ με το δεξί βάζοντας τρομερά φάλτσα, με τη μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Τσιντώτα που δεν μπορούσε να αντιδράσει (1-1).

Η ΑΕΚ είχε καταφέρει να μεταφέρει τη μπάλα στα καρέ της Βέλεζ μέσα από αρκετά κόρνερ που είχε κερδίσει στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να μπορέσει να φτιάξει τη μεγάλη φάση.

Ευκαιρία για την Βέλεζ στο 32ο λέπτό, με τον Τσιντώτα αυτή τη φορά να βγαίνει νικητής στη μονομαχία του με τον Πρσες, πέφτοντας στη δεξιά γωνία του και αποκρούοντας σε κόρνερ το σουτ εκτός περιοχής από τον σκόρερ των γηπεδούχων.

Η απουσία VAR κόστισε στην ΑΕΚ, με τον Ανσαριφάρντ να βρίσκει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Μάνταλου, αλλά το γκολ να μη μετράει ως οφσάιντ. Το ριπλέι έδειξε πως ο Ιρανός καλυπτόταν, όμως δεν υπήρξε η τεχνολογία για να αποκαταστήσει το διαιτητικό λάθος.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην ΑΕΚ και ήρθε μετά από στημένη φάση, με την κεφαλιά που έπιασε στο πρώτο δοκάρι ο Γιώργος Τζαβέλλας, έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, όμως η μπάλα τράνταξε το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και έφυγε άουτ.

Χωρίς να δημιουργήσει ευκαιρία η Βελέζ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 53ο λεπτό. Η Βέλεζ εκμεταλλεύτηκε αδυναμίες στην άμυνα της ΑΕΚ, η μπάλα έφτασε στον Ζαΐμοβιτς που με διαγώνιο δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Τσιντώτα (2-1).

Μέσα από στημένη φάση η ΑΕΚ είχε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στο 74′, με τον Τζαβέλλα να παίρνει κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου από τα αριστερά και τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας της Βέλεζ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ είχε ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Γκαρσία  να τροφοδοτεί με κεφαλιά τον Σιμάνσκι και τον δεύτερο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, για να αποκρούσει ο Μπογκντάνοβιτς.

Κίτρινες: Φερέιρα, Τσόσιτς, Αντουσιτς, Χασάνοβιτς – Σάκχοφ, Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Λε Ταλέκ

Βέλεζ Μοσταρ (Φέντα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ίσιτς, Ζελίκοβιτς, Όβτσινα, Χασάνοβιτς, Πρσες (74΄ Όστιτς), Άντουσιτς (69΄ Βερχάμποβιτς), Τσόσιτς (86΄ Ράντοβιτς), Μπραντάο (86΄ Ντεγιάνοβιτς), Ζαϊμοβιτς (69΄ Γκεοργκίγεβιτς)

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Λόπες (59΄ Μιτάι), Σάκοφ (80΄ Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Αλμπάνης (59΄ Τάνκοβιτς), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (69΄ Αραούχο)