Βέλγιο-Γαλλία: Πρόκριση με ανατροπή των Γάλλων στο δεύτερο μέρος

Η Γαλλία προκρίθηκε έναντι του Βελγίου με τρομερή ανατροπή και προκρίθηκε στον τελικό του Nations League

Για τα ημιτελικά του Nations League, η Γαλλία πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του Μιλάνου με 2-3 κόντρα στο Βέλγιο κάνοντας μια επική ανατροπή, καθώς ήταν πίσω με 0-2 στην λήξη του πρώτου μέρους.

Στον τελικό της Κυριακής θα αντιμετωπίσει την Ισπανία που κέρδισε στον άλλον ημιτελικό την Ιταλία.

Στο 4ο λεπτό το Βέλγιο έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Κέβιν Ντε Μπρούινε. Ο Λουκάκου βγήκε σε αντεπίθεση και αφού ταλαιπώρησε τους Ερνάντες και Βαράν γύρισε στην περιοχή, ο Κουντέ έκανε τσαφ και ο Ντε Μπρούινε έπιασε το σκαστό σουτ που έδιωξε με εξαιρετική επέμβαση ο Γιορίς.

Στο 8′ η Γαλλία απάντησε στο Βέλγιο με τον Παβάρ. Ο Εμπαπέ πήρε την μπάλα στα αριστερά σέντραρε στην περιοχή εκεί που ο Παβάρ προσπάθησε με εναέριο σουτ να νικήσει τον Κουρτουά όμως το τελείωμα του κατέληξε στα χέρια του Βέλγου κίπερ.

Στο 37′ οι “κόκκινοι διάβολοι” άνοιξαν το σκορ με τον Γιανίκ Καράσκο. Ο εξτρέμ της Ατλέτικο πήρε την μπάλα από τον Ντε Μπρούινε και σούταρε στην γωνία του Γιορίς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το Βέλγιο διπλασίασε τα τέρματα του τρία λεπτά αργότερα με τον Ρομέλου Λουκάκου. Ο Θηριώδης φορ πήρε κάθετη μπαλιά από τον Ντε Μπρούινε βρέθηκε σε δύσκολη γωνία αλλά με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Η Γαλλία προσπάθησε να βρει ένα τέρμα πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Εμπαπέ να σπαταλά καλή στιγμή στο 45′. Ο Εμπαπέ δέχτηκε την πάσα από τον Κουντέ στην περιοχή όμως σούταρε άουτ.

Στο 50′ η Γαλλία απείλησε την εστία του Κουρτουά με τον Γκριεζμάν. Ο Πογκμπά εκτέλεσε φάουλ, ο Γκριεζμάν πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στο 62′ η Γαλλία μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Εμπαπέ έδωσε την μπάλα στον Μπενζεμά μέσα στην περιοχή αυτός υποδέχτηκε την μπάλα με την πλάτη και με εξαιρετικό σουτ ανάμεσα σε τρεις έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Βελγίου για το 2-1.

Στο 69ο λεπτό η Γαλλία κέρδισε πέναλτι από το άτσαλο μαρκαρίσμα του Τίλεμανς στον Γκριεζμάν, ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Βελγίου για την ισοφάριση σε 2-2.

Στο 74ο λεπτό, το Βέλγιο έφτασε κοντά στο προβάδισμα με τον Ντε Μπρούινε. Ο Καράσκο συνδυάστηκε με τον Λουκάκου αυτός έστρωσε στον Ντε Μπρούινε που εξαπέλυσε έναν κεραυνό που ανάγκασε τον Γιορίς σε μία δύσκολη απόκρουση.

Στο 76′ η Γαλλία βρέθηκε μια ανάσα από την ολική ανατροπή με διπλή ευκαιρία από τους Γκριεζμάν και Τσουαμενί. Ο Παβάρ τρύπωσε στην άμυνα του Βελγίου γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, εκεί ο Γκριεζμάν σούταρε πάνω στα σώματα και στην συνέχεια ο Τσουαμενί νικήθηκε από τον Κουρτουά.

Στο 85′ ο Εμπαπέ έχασε σημαντική φάση με σουτ εντός περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά αργότερα, το Βέλγιο σκόραρε για τρίτη φορά με τον Λουκάκου μετά από γύρισμα του Καράσκο αλλά ο υψηλόσωμος φορ της Τσέλσι ήταν σε θέση οφσάιντ και υποδείχτηκε μετά την χρήση του VAR.

Στο 89′ η Γαλλία είχε δοκάρι με την εκτέλεση φάουλ του Πογκμπά που βρήκε στην ρίζα της οριζόντιας δοκού και έφυγε άουτ.

Οι “Τρικολόρ” ανέτρεψαν το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τεό Ερνάντες. Ο Παβάρ έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Αλντερβέιλντεν απομάκρυνε προτού η μπάλα φτάσει στο Μπενζεμά έξω από την περιοχή και ο Ερνάντες που έγινε αποδέκτης της μπάλας έκανε ένα δυνατό αριστερό σουτ και δεν άφησε περιθώριο στον Κουρτουά.

Σκόρερ: Καράσκο 37′, Λουκάκου 40′ – Μπενζεμά 62′, Εμπαπέ 69′, Τ.Ερνάντες 91′

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβέιλντεν, Ντεναγέρ, Βερτόγκεν, Καστάνιε(Μπατσουαγί 92′), Καράσκο, Τίλεμανς (Βανάκεν 70′), Ντε Μπρούινε, Αζάρ (Τροσάρτ 75′), Λουκάκου

Γαλλία: Γιορίς, Βαράν, Λ.Ερνάντες, Κουντέ, Παβάρ(Ντιπουά 92′), Τ.Ερνάντες, Πογκμπά, Ραμπιό(Τσουαμενί 75′), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Μπενζεμά