Βερόνα-Γιουβέντους: Νέα απώλεια για τη Γιούβε

Νέα γκέλα εκτός έδρας για την «Μεγάλη Κυρία» που ήρθε ισόπαλη στην έδρα της Ελλάς Βερόνα.

Η Ελλάς Βερόνα πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην έδρα της, μετά το 1-1 κόντρα στη Γιουβέντους, για την 24η αγωνιστική στο Καμπιονάτο. Η «Μεγάλη Κυρία» παρέμεινε στους 45 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση, ενώ η Βερόνα βρίσκεται 9η με 34 πόντους.

Οι δύο ομάδες έμειναν άσφαιρες στο πρώτο ημίχρονο. Η Γιούβε μπήκε καλύτερα και ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα. Χωρίς να καταφέρει ωστόσο να δημιουργήσουν ιδιαίτερους κινδύνους. Όμως, η Βερόνα είχε την μεγαλύτερη φάση. Μετά από την κεφαλιά του Ζατσάγνι, ο Σέζνι ενστικτωδώς έδιωξε την μπάλα, στην αριστερή του γωνία στέλνοντας την στο δοκάρι, κρατώντας το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους μπήκε δυνατά και άνοιξε νωρίς νωρίς το σκορ. Στο 49′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο με πλασέ μέσα από την περιοχή, ύστερα από πάσα του Κιέσα έκανε το 0-1 και πέτυχε το 19ο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ η Ελλάς ανέβασε ρυθμό. Οι «τζιαλομπλού» πίεσαν ώστε να βρουν την ισοφάριση και την πέτυχαν. Στο 78ο λεπτό ο Λάζοβιτς έκανε ένα γύρισμα από τα αριστερά και ο Μπάρακ με κεφαλιά νίκησε τον Σέζνι που έμεινε «άγαλμα», κάνοντας το 1-1.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα έφτασαν κοντά στην ανατροπή, αλλά ο Σέζνι είπε όχι με εντυπωσιακή επέμβαση, σε σουτ του Λάζοβιτς μέσα από την περιοχή στο 85′. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Βερόνα: Σιλβέστρι, Μανιάνι, Γκουντές, Λοβάτο, Φαραόνι, Στουράρο (68′ Βιέρα Ναν), Ίλιτς (46′ Βελόσο), Ντιμάρκο (52′ Λάζοβιτς), Μπαράκ, Ζακάνι, Λασανά

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντεμιράλ, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο, Κιέσα (86′ Πάρντο), Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Ράμσει (68′ Μακ Κένι), Μπερναρντέρσκι, Κουλουσέβσκι, Ρονάλντο.