Βερόνα-Κάλιαρι: Με Ντι Καρμίνε την νίκη η Βερόνα

Μεγάλη νίκη πήρε η Βερόνα με 2-1 απέναντι στην Κάλιαρι, για την 25η αγωνιστική της Serie A. Ο Ντι Καρμίνε πέτυχε και τα δύο τέρματα για την Βερόνα, ο Σιμεόνε το γκολ της Κάλιαρι. Με 10 παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες.

Στην 7η θέση ανέβηκε η Βερόνα, με 38 βαθμούς, δύο πάνω από Πάρμα και Μίλαν. Στην 12η θέση η Κάλιαρι με 32 βαθμούς, όσους και η Σασουόλο.

Η Βερόνα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο μετά την αποβολή του Μπορίνι η Κάλιαρι ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να μειώσει.

Στο 14ο λεπτό η Βερόνα πήρε το προβάδισμα με τον Ντι Καρμίνε. Ο Λάζοβιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ντι Καρμίνε έπιασε την κεφαλιά στο όριο της μικρής περιοχής και σκόραρε για το 1-0.

Η Βερόνα πέτυχε και δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Ντι Καρμίνε στο 27′. Ο Βέρε έφυγε μόνος του στην κόντρα ανάμεσα σε 4 αμυντικούς, στη συνέχεια έσπασε την μπάλα για τον Καρμίνε και εκείνος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε ξανά για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 35′ μετά από αποβολή του Μπορίνι.

Η Κάλιαρι κατάφερε και μείωσε πριν το ημίχρονο, με σουτ μέσα από την περιοχή του Σιμεόνε, στο 43ο λεπτό (2-1). Την ασίστ, την έβγαλε με κεφαλιά ο Πελεγκρίνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κάλιαρι πήρε τον πρώτο λόγο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και δημιούργησαν αρκετές φάσεις, αλλά η αστοχία δεν τους βοήθησε να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο 71′ η Κάλιαρι έμεινε και αυτή με 10 παίκτες, ύστερα από την αποβολή του Τσιγκαρίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε, με το 2-1 υπέρ της Βερόνα να μένει ως το τέλος.

Κίτρινες: Μπαντού 34′ / Περέιρο 16′, Νάντεζ 34′, Πισακάνε 51′, Τσιγκαρίνι 58′-71′, Κεπιτέλι 80′

Κόκκινες: Μπορίνι 35′ / Τσιγκαρίνι 71′

Βερόνα: Σιλβέστρι, Ραχμάνι, Κουμπούλα, Φαραόνι, Μπαντού, Άμπραμπατ, Λάζοβιτς (Ντιμάρκο 85′), Εμπέρεουρ, Μπορίνι, Βέρε (Βελόσο 46′), Ντι Καρμίνε (Ζακάγκνι 48′).

Κάλιαρι: Κράγκνο, Πισακάνε, Κεπιτέλι, Κατσιατόρε (Ματιέλο 68′), Νάντεζ, Ιονίτα (Παλόσκι 68′), Τσιγκαρίνι, Ρογκ, Πελεγκρίνι (Λυκογιάννης 84′), Σιμεόνε, Περέιρο (Μπίρσα 46′).