Βιγιαρεάλ-Άρσεναλ: Σπουδαία νίκη και προβάδισμα για τα “κίτρινα υποβρύχια”

Νίκη της Βιγιαρεάλ και προβάδισμα για τον τελικό κόντρα στους Λονδρέζους

Στο “Εστάντιο ντε λα Κεράμικα” η Βιγιαρεάλ νίκησε με 2-1 την Άρσεναλ και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό του Europa League.

Η Βιγιαρεάλ με το καλησπέρα της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ. Στο 5ο μόλις λεπτό ο Τριγκέρος με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0.

Στο 25′ ο Σακά δοκίμασε από μακριά αλλά αστόχησε. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Πάρτεϊ τρία λεπτά αργότερα.

Οι γηπεδούχοι στο 29′ έκαναν το 2-0. Κόρνερ του Παρέχο από τα αριστερά, με τον Αλμπιόλ στο 2ο δοκάρι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 35′ οι Κανονιέρηδες κέρδισαν πέναλτι, μετά από πτώση του Πεπέ. Ωστόσο, ο διαιτητής μετά και από την χρήση του VAR, πήρε πίσω την απόφαση.

Οι Λονδρέζοι στο 57′ έμειναν με δεκα παίκτες, καθώς ο Θεμπάγιος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για τάκλιν πάνω στον Φόιτ.

Η Άρσεναλ κατάφερε και βρήκε το τέρμα που έψαχνε ώστε να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Ο Σακά μπήκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Τριγκέρος. Ο Πεπέ ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1, στο 73′.

Τα κίτρινα υποβρύχια έμεινα και αυτά με δέκα ποδοσφαιριστές στο 80ο λεπτό. Ο Κάπουε αντίκρισε και αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα για άτσαλο μαρκάρισμα στον Σακά.

Το τελικό 2-1 αφήνει τις δύο ομάδες με γλυκιά και με πικρή γεύση, ενόψει της ρεβάνς την Πέμπτη στο Λονδίνο.

Βιγιαρεάλ: Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα, Παρέχο, Καπού, Τριγκέρος, Μορένο, Αλκάθερ, Τσουκουέζε

Άρσεναλ: Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Μάρι, Σμιθ Ρόου, Θεμπάγιος, Πάρτεϊ, Τζάκα, Σακά, Έντεγκααρντ, Πεπέ