Με το δεξί οι νεοφώτιστοι, γκολ και θέαμα για Βιγιαρεάλ και Γρανάδα

Στην πρώτη αγωνιστική της La Liga, οι Μαγιόρκα και Οσασούνα επικράτησαν των Εϊμπάρ και Λεγκανές αντίστοιχα, ενώ πολλά γκολ πρόσφεραν στο κοινό Βιγιαρεάλ και Γρανάδα χωρίς να αναδειχτεί κάποιος νικητής.

Βιγιαρεάλ-Γρανάδα 4-4

Στο Εστάντιο ντε λα Κεράμικα, Βιγιαρεάλ και Γρανάδα ήρθαν αντιμέτωπες και αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 4-4.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ. Στο 35′, ο Καθόρλα εκτέλεσε το κερδισμένο πέναλτι και έκανε το 1-0 για την Βιγιαρεάλ. στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο, με τον Βίκο να εκτελεί εύστοχο πέναλτι για το 1-1.

Στο 53′, το γύρισμα ακριβείας του Κιντίλα βρήκε τον Γκόμεζ ο οποίος έβαλε ξανά μπροστά την Βιγιαρεάλ, κάνοντας το 2-1. Στο 62′, ο Μάτσις κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου για την Γρανάδα, μετά την σέντρα του Ντίαζ.

Η χαρά τους δεν κράτησε πολύ αφού στο 65′, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία, με τον Μορένο να εκμεταλλεύεται την πάσα του Γκόμεζ για να κερδίσει τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 3-2.

Στο 75′, οι γηπεδούχοι φάνηκε να καθαρίζουν το ματς, αφού έφτασαν στο 4-2 με την ατομική προσπάθεια του Τσουκουεζέ να ολοκληρώνεται με ένα χτύπημα μέσα στην περιοχή, αφήνοντας τον τερματοφύλακα αβοήθητο.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ στο 75′, ο Σολδάδο για τους φιλοξενούμενους πήρε την κεφαλιά και την μπάλα στα δίχτυα για το 4-3.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πουέρτας στο 81′, όπου μετά από κόρνερ πήρε την κεφαλιά και σημείωσε το τέταρτο γκολ για την ομάδα του φτάνοντας στην ισοφάριση και το 4-4 που παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Μαγιόρκα-Εϊμπάρ 2-1

Την Εϊμπάρ φιλοξένησε στο Στάδιο ντε Σον Μόιξ η Μαγιόρκα και κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 μετά την επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι από πολύ νωρίς πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ροντρίγκες, ο οποίος στο τέταρτο λεπτό δέχτηκε την πάσα μέσα στην περιοχή και σκόραρε για το 1-0.

Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας. Στο 57′, ο Ολιβέιρα πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο 75′, ο ίδιος παίκτης έγινε μοιραίος για την ομάδα του, αφού πέτυε αυτογκόλ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Εϊμπάρ στην προσπάθειά του να απομακρύνει κάνοντας το τελικό 2-1.

Λεγκανές-Οσασούνα 0-1

Ένα γκολ έκρινε την έκβαση του αγώνα ανάμεσα σε Λεγκανές και Οσασούνα στο Δημοτικό Στάδιο Μποτάρκ, δίνοντας την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, δεν πραγματοποιήθηκαν ευκαιρίες, ενώ στο 25′ ο Σίλβα μπήκε στην περιοχή, αλλά δέχτηκε μαρκάρισμα και κόπηκε η επίθεση.

Ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες για γκολ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σημειώσουν γκολ στο 75′. Ο Αβίλα πήρε την πάσα και χωρίς να διστάσει έστειλε την μπάλα στο αντίπαλο τέρμα για το 0-1. Η Λεγκανές δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και να ισοφαρίσει, με αποτέλεσμα το 0-1 να μείνει ως το τέλος.