Βήμα πρόκρισης για την Ρεάλ

Η πρώτη φάση των προημιτελικών του Κόπα ντελ Ρέι ολοκληρώθηκε σήμερα με την Ρεάλ να επικρατεί εντός έδρας με 4-2. Στην άλλη αναμέτρηση, Εσπανιόλ και Μπέτις αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1.

Εσπανιόλ-Μπέτις 1-1

Στο στάδιο RCDE, Εσπανιόλ και Μπέτις διασταύρωσαν τα ξίφη τους και ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Η Εσπανιόλ ήλεγχε τον αγώνα και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, το οποίο ήρθε πριν το ημίωρο. Στο 27’, ο Ινγκλέσιας βρέθηκε στην περιοχή μετά την πάσα του Πιάτι, σημειώνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, χωρίς επιτυχία. Το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Μπέτις μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, δημιουργώντας ευκαιρίες. Η ισοφάριση ήρθε λίγο πριν το τέλος με τον Σαναμπρία. Στο 81’, ο Λέον έκανε την ασίστ στον Σαναμπρία, ο οποίος βρέθηκε μπροστά σε άδειο τέρμα και έκανε το 1-1. Η Εσπανιόλ προσπάθησε να πάρει ξανά τα ηνία και έχασε σημαντική ευκαιρία για το 2-1. Ωστόσο, το 1-1 έμεινε ως το τέλος και η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στην ρεβάνς.

Ρεάλ Μαδρίτης-Χιρόνα 4-2

Η Ρεάλ υποδέχτηκε την Χιρόνα στο Μπερναμπέου, με την «Βασίλισσα» να επικρατεί με 4-2.

Οι φιλοξενούμενοι «σόκαραν» το γήπεδο, όταν σημείωσαν το γκολ μόλις στο έβδομο λεπτό. Ο Λοζάνο μετά από την σέντρα του Γκαρσία, κοντρόλαρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, και ττην στο ην έστειλε στο κέντρο της εστίας για το 0-1.

Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε στο 18’. Ο Λούκας δέχτηκε την πάσα από τον Οντριοζόλα και τελείωσε τη φάση, σημειώνοντας το γκολ για το 1-1.

Η Ρεάλ έκανε την ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το κερδισμένο πέναλτι. Στο 42’, ο Ράμος ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Ρεάλ έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Μόντριτς να καθαρίσει το ματς, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Οι φιλοενούμενοι έφτασαν στην  ισοφάριση στο 66’, με το εύστοχο πέναλτι του Γκρανέλ. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ράμος.

Στο 77’, ο Μαρσέλο κάνει ψηλή σέντρα και ο Ράμος πήρε την κεφαλιά, κάνοντας το 3-2. Τρία λεπτά αργότερα (80’), ο Βινίσιους έκανε την πάσα στον Μπενζεμά, ο οποίος είχε εύκολο έργο, για το 4-2.

Στο διάστημα που έμεινε η Χιρόνα δεν κατάφερε να μειώσει και το 4-2 ήταν το τελικό σκορ, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην «Βασίλισσα».