Φίτεσε – ΑΕΚ: Θετικές εντυπώσεις από το πρώτο φιλικό

Η ΑΕΚ επικράτησε της Φιτέσε στο πρώτο της φιλικό προετοιμασίας επί Ολλανδικού εδάφους, με την εικόνα των παικτών του Μιλόγεβιτς να έχει θετικό πρόσημο.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε και επικράτησε της Φίτεσε με 1-3, στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της Ένωσης επί ολλανδικού εδάφους και το πρώτο παιχνίδι, στο οποίο κάθισε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο της ομάδας, έστω και σε ανεπίσημο φιλικό.

Το μόνο αρνητικό είναι η αδυναμία στις στημένες φάσεις, καθώς η ΑΕΚ δέχθηκε το μοναδικό γκολ από κόρνερ.

Ο Σέρβος τεχνικός παρέταξε την ΑΕΚ σε σχηματισμό 4-1-4-1, τοποθετώντας τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα τοποθέτησε τους Μπακάκη, Νεντελτσιάρου, Λάτσι και Μιτάι. Μπροστά από τα στόπερ αγωνίστηκε ο Σάκχοφ, ενώ εσωτερικοί μέσοι αγωνίστηκαν οι Γαλανόπουλος και Σιμάνσκι.

Στα αριστερά αγωνίστηκε ο Μάνταλος, στο δεξιά της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Αλμπάνης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Ανσαριφάρντ.

Η ΑΕΚ στη δεύτερη τελική της στο παιχνίδι πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μπακάκη στο 17′. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σιμάνσκι, οι αμυντικοί της Φίτεσε απομάκρυναν την μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Μπακάκη που με ωραίο μονοκόμματο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χάουεν.

Η Φίτεσε έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 36′. Οι Ολλανδοί εκτέλεσαν κόρνερ από τα αριστερά και ο Όρος κέρδισε τους πάντες στον αέρα με χαμηλό αλματάκι και την έστειλε στο δεξί παραθυράκι του Στάνκοβιτς.

Η Ένωση ανέκτησε ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 37′. Ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή με ωραία ατομική ενέργεια, έκανε το γύρισμα προς τον Αλμπάνη και αυτός με ωραίο τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τη συμβολή του Ερνάντεζ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και σε αυτό έπαιξαν ρόλο οι πολλές αλλαγές που κάνανε και οι δύο προπονητες.

Στο 81′ η ΑΕΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ρουκουνάκης με εξαιρετική κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Τάνκοβιτς απέναντι στον Χάουεν, ωστόσο ο Σουηδός δεν μπόρεσε να τον νικήσει από πολύ πλεονεκτική θέση.

Τρία λεπτά μετά η ΑΕΚ έκανε τρία τα τέρματά της με τον Θεοδόση Μαχαίρια, ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 1-3, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Φίτεσε (Τόμας Λετς): Χούβεν, Χάγεκ, Ορόζ, Κορνέλις, Μάνχοφ, Μπέρο, Φρουχ, Τανάνε, Γκονγκ, Ντουένιας, Νταρφαλού

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς (46′ Τσιντώτας), Μιτάι, Λάτσι, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (58′ Νταντσένκο), Σάκχοφ (64′ Ρουκουνάκης), Γαλανόπουλος (58′ Σαμπανάτζοβιτς), Σιμάνσκι (70′ Ραντόνια), Μάνταλος (58′ Κοσίδης), Αλμπάνης (64′ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (46′ Τάνκοβιτς)