Βλέπει τετράδα η Μπέτις

Για την 15η αγωνιστική της Λα Λίγκα, η Μπέτις επικράτησε με 2-0 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο στο Βιγιαμαρίν και έμεινε κοντά στην τετράδα, ενώ η Ράγιο σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα εκτός έδρας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπέτις είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα την Ράγιο καθως οι ευκαιρίες υποδεικνύονταν οφσάιντ , οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτη στο 24΄ με τον Γκαρθία αλλά το σουτ εξουδετερώθηκε από τον Ντιμιτρόφσκι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σετιέν ανέβασε ρυθμό και απείλησε από δυο στημένες μπαλιές  αλλά οι κεφαλιές των Καρβάλιο και  Σίντνεϊ ήταν άστοχες.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας απειλώντας τον Ντιμιτρόφσκι στο 46΄με τον Σανάμπρια, αλλά η Ράγιο απάντησε με τον άστοχο Ιμπάρμπα. Στην συνέχεια του αγώνα η Μπέτις είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων . Στο 59’ ο Λο Σέλσο έκανε 1-0 από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, την εσχάτη των ποινών κέρδισε έξυπνα λίγο πριν ο Μορόν.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Σίντνεϊ πέτυχε το 2-0 με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή.

Πλέον η Μπέτις έχει 22 βαθμούς και είναι στην 7η θέση, ενώ παρέμεινε στην 19η θέση με 10 βαθμούς.

Νωρίτερα η Βαγιαδολίδ επικράτησε με 1-2 της Σοσιεδάδ στο Ανοέτα. Η Βαγιαδολίδ άνοιξε το σκορ στο 16′ με δράστη τον Τόνι Βίγια. Ο Αντονίτο στο 54΄ έκανε το  0-2. Η Σοσιεδάδ μείωσε στο 62′ με τον Μίκελ Ογιαρθάμπαλ.