Βόλεϊ ανδρών: Προβάδισμα τίτλου πήρε ο Ολυμπιακός

Βήμα τίτλου ο Ολυμπιακός στο Μετς, έσπασε την έδρα του Παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός έσπασε την έδρα του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό των πλέι οφ και έκανε το πρώτο μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι με εξαιρετικό σερβίς, 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (έναντι 49% των γηπεδούχων) και κορυφαίους τους Τράβιτσα, Στερν και Τζούριτς νίκησε δίκαια 3-0 και έκανε το 1-0. Ο τίτλος κρίνεται στις τρεις νίκες.

Ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε ενέργεια, είχε μέτρια υποδοχή, δεν είχε αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του και απογοητεύτηκε πλήρως μετά την απώλεια του 2ου σετ με 32-30.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση στο 24-22 του 2ου σετ μετά από επιθέσεις Βουλκίδη, Ερνάντεζ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 27-26, 28-27 και 30-29 αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και πήρε το σετ. Οι κρίσιμοι πόντοι προήλθαν από επίθεση και άσσο του Ιντάλγκο και μπλοκ του Κουμεντάκη στον Ερνάντεζ.

Αυτή η νίκη είναι η πιο ευρεία του Ολυμπιακού στην έδρα του Παναθηναϊκού από το 3-0 της 11ης αγωνιστικής της σεζόν 2017-18 στις Ιανουαρίου 2018.