Βόλεϊ Γυναικών: Έκανε το 1-0 ο Παναθηναϊκός

Προβάδισμα στην υπόθεση τίτλου απέκτησε ο Παναθηναϊκός, καθώς νίκησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά τον Ολυμπιακό

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που τελείωσε μετά τα μεσάνυχτα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Αγίου Θωμά και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της Volley League γυναικών.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας διεκόπη για περίπου 45 λεπτά, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης Μυλωνάκης ζήτησε να εκκενωθεί το γήπεδο μετά από ρίψη καπνογόνου.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς, καθώς μετά το 1-3 του Ολυμπιακού κυριάρχησε σε όλους τους τομείς. Με τα σερβίς της Παπαφωτίου και τις επιθέσεις από Ανάε, Ανθούλη προηγήθηκε με 8-3, με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς για το 1-0 σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ήταν σειρά του Ολυμπιακού να είναι αποτελεσματικός σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι «ερυθρόλευκες» με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ-άμυνα πήραν από την αρχή τον έλεγχο του σετ και με τις Κούμπουρα, Σάλας να ηγούνται στην επίθεση, ήρθε η ισοφάριση σε 1-1 σετ με 10-25 μετά από άσσο της Εμμανουηλίδου.

Το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός αν και είχε αποκτήσει διαφορά επτά πόντων με πέρασμα της Παπαφωτίου (10-7), ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφτασε το σετ στον πόντο μετά από άσσο της Λαμπρούση (19-18). Με άσσο της Ανάε έγινε το 23-19, η Εμμανουηλίδου με την Σάλας μείωσαν σε 23-21, αλλά η Ανθούλη έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της (24-21) και στην συνέχεια με άσσο της Μέντιτς έγινε το 25-21 για το 2-1 σετ.

Συναρπαστικό ήταν και το τέταρτο σετ, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ πάνω από δύο πόντους. Ο Ολυμπιακός το 13-11 το έκανε 13-15 με πέρασμα της Καράρο, αναγκάζοντας τον Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Μπλοκ της Μέντιτς στην Κούμπουρα και ο άσσος της Παπαφωτίου διαμόρφωσαν το 21-18, αλλά ο Ολυμπιακός με την Σάλας πρωταγωνίστρια με μπλοκ στην Ανθούλη και κόντρα επίθεση έκανε το 21-20. Η Ανθούλη πήρε το side out για τις γηπεδούχες (22-20), αλλά η Σάλας απάντησε αμέσως για το 22-21. Η Ανθούλη έκανε το 23-21 αλλά η ίδια δέχθηκε το μπλοκ στην κόντρα επίθεση από την Γουίντερς για το 23-22, η οποία έφερε και την ισοφάριση σε 23-23. Η Κρος σε επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε το πρώτο ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (24-23), αλλά η Γκρότους έχασε την ευκαιρία στην κόντρα επίθεση να τελειώσει το ματς (24-24). Η Γουίντερς μπλόκαρε την Κρος για το 24-25, η Ανθούλη ισοφάρισε (25-25) και η Ανάε έδωσε ξανά ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (26-25). Επίθεση της Κούμπουρα και άσσος της Γουίντερς έφεραν ξανά τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού στο σετ (26-27), με την Ανάε να δίνει ξανά λύση για το 27-27. Η Σάλας κάρφωσε άουτ, ο Μιτσέλι ζήτησε τσάλεντ αλλά δεν δικαιώθηκε και στη συνέχεια πάλι η Κουβανή ακραία πλάσαρε άουτ για το 29-27 και το τελικό 3-1 σετ.