Βόλεϊ Γυναικών: Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός

O Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών, νικώντας στο Ρέντη τον Παναθηναϊκό

Τη πρώτη νίκη στους τελικούς της Volley League γυναικών πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκανε την ανατροπή στο κλειστό του «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη και επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού.

Οι «ερυθρόλευκες» με τη δύναμη της έδρας κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος του σκορ από το πρώτο σετ και με όπλο το μπλοκ (16-4) έφτασαν στη τελική επικράτηση. Ο δεύτερος τελικός μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί τη προσεχή Τρίτη (3/5, 18.45) στο κλειστό γυμναστήριο Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, ωστόσο η απόδοσή του σταδιακά έπεφτε, σε αντίθεση με του Ολυμπιακού που ήταν ανοδική. Οι αθλήτριες του Κάρλο Παρίζι πίεσαν στο σερβίς και χάλασαν την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού στην επίθεση, σταματώντας τις αντιπάλους τους 16 φορές. Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς μετά το πρώτο σετ δεν έβρισκε απαντήσεις στα προβλήματα που του έβαζε ο Ολυμπιακός, μη καταφέρνοντας να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα.

Στο πρώτο σετ, μετά τους πρώτους δέκα πόντους, ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνίστρια την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκε με 13-10, αναγκάζοντας τον Κάρλο Παρίζι να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +6 (20-14) με επίθεση της Εύας Χαντάβα, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να μειώσει τη διαφορά στους τρεις με άσσο της Τέιλορ Άγκοστ (22-19). Η Τζένιφερ Κρος τελείωσε την επίθεση σε πρώτο χρόνο για το 23-19, η Βίλμα Σάλας μείωσε σε 23-20 και στην επόμενη φάση η Σάσκια Χίπε κάρφωσε άουτ, με την Καναδή κεντρική του Παναθηναϊκού να διαμορφώνει το 25-20 στη κόντρα επίθεση.

Με μία επίθεση της Χίπε και δύο μπλοκ σε Χατζηευστρατιάδου και Γκρόθες ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο σετ με σερί 3-0. Ο Παναθηναϊκός με δύο λάθη του Ολυμπιακού ισοφάρισε σε 3-3, αλλά οι «ερυθρόλευκες» με κορυφαία την Γερμανίδα διαγώνιά του πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 8-5 και 9-6. Οι «πράσινες» με επίθεση της Γκρόθες στη κόντρα ισοφάρισε σε 11-11, αναγκάζοντας τον Ιταλό τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Με σέρβερ την Στέλλα Χριστοδούλου και με την Σάλας να τελειώνει τις επιθέσεις στην επίθεση το 11-11 έγινε 16-11. Ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-19.

Ντέρμπι ήταν και το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχό του στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η Κρος ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό με 16-16 και με λάθος της Σάλας οι πράσινες προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ (17-16), ωστόσο αμέσως ο Ολυμπιακός πήρε ξανά κεφάλι με μπλοκ της Γιώτα στη Χαντάβα. Με άουτ επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 22-22, με άουτ σερβίς της Παπαφωτίου έγινε το 23-22 και μετά από φάση διαρκείας η Χίπε έδωσε το σετ μπολ στην ομάδα της (24-22). Η Κελεσίδη αστόχησε στο σερβίς για το 24-23 αλλά στην επόμενη φάση η Γενιτσαρίδη κάρφωσε στην ευθεία για το 25-23 και το 2-1 σετ του Ολυμπιακού.

Με την ψυχολογία με το μέρος του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-1, με τον Μπράνκο Γκάιτς να έχει ήδη εξαντλήσει τα δύο του τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό, ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις στην υποδοχή και στην επίθεσή του για το τελικό 3-1 σετ με 25-08.