Βόλεϊ Γυναικών Κύπελλο: Στον τελικό για πρώτη φορά ο Δικέφαλος του Βορρά, απέναντι του ο ΑΟ Θήρας

Με πρωταγωνίστριες τις Μερτέκη, Κούμπουρα και Βεργίδου ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον ΑΟ Θήρας που απέκλεισε τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών.

Ο πρώτος ημιτελικός ήταν ντέρμπι μέχρι το 18-19 του τρίτου σετ, όπου εκεί ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 6-0 για να προηγηθεί με 2-1 και στη συνέχεια να φτάσει σχετικά εύκολα στη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 2-4, αλλά εκεί εμφανίστηκαν τα πρώτα ζητήματα στην υποδοχή που επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί 5-0 κι από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά κυμαίνονταν από έναν έως τρεις πόντους με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 17-13. Ο Αρης πλησίασε στον πόντο (17-16, 21-20) όμως το χαμένο σερβίς της Δρακουλίδου (22-20) ακολουθήσαν τρία νέα λάθη από τις κιτρινόμαυρες για να τελειώσει το σετ με 25-20

Στο δεύτερο σετ είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι με τον Άρη να μη χάνει ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να χάνει την επαφή με το σκορ από πολύ νωρίς… Το 5-6 έγινε 5-8, το 6-8, 6-10 και αφού ο ΠΑΟΚ έχασε συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις για να μειώσει, στο 8-12 τα σερβίς της Δρακουλίδου έφεραν το σκορ στο 8-17 με το 1-1 να έρχεται πολύ εύκολα.

Στο τρίτο σετ είχαμε διαφορετικό σενάριο με τον ΠΑΟΚ να ξεφευγει 8-4, με τον Άρη όμως να ισοφαρίζει γρήγορα σε 9-9 και να φτάνει στο +2 (12-14) με επιθέσεις Ανθούλη, Έβανς αυξάνοντας την πίεση στις ασπρόμαυρες. Ο Δικέφαλος όμως ισοφάρισε 16-16 με άσο της Μερτέκη και το ματς κρίθηκε στο 18-19. Η Δρακουλίδου έχασε το σερβις (19-19), ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 5-0 με μπλοκ και επιθέσεις της Κούμπουρα για να φτάσει σε σετ μπολ και τελικά το σετ να κλείνει με άουτ επίθεση της Έβανς.

Αυτή η εξέλιξη οπως φάνηκε αποδείχθηκε καθοριστική για τη συνέχεια με τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 6-4 σε 11-4 στις αρχές του δ’ σετ, χωρίς ο Άρης να μπορέσει να βγάλει αντίδραση (14-8, 17-8, 22-10) και το τελικό 25-11 να έρθει εύκολα.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Σταυριανίδης. Παρατηρητές: Μιχελινάκης. Επόπτες: Παπαδοπούλου, Λούμσι, Φλώρου, Κουκουμάκας. Γραμματεία: Εμμανουηλίδου. Γυμνασίαρχος: Δεληκωστίδης

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 1 άσσο, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 13-25, 25-20, 25-11)

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος):
Πολυνοπούλου 12 (8/13 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 9 (6/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Κούμπουρα 24 (22/45 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 3 (0/1 επ., 3 άσσοι), Πότοκαρ 14 (13/36 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 46% άριστες), Τσιόγκα 6 (1/3 επ., 5 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 74% υπ. – 61% άριστες), Γεωργιάδου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 15 (14/38 επ., 1 μπλοκ), Έβανς 14 (14/37 επ., 48% υπ.-29% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 12 (10/29 επ., 1 ασσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-44% άριστες) / Ρόγκα (λ, 86% υπ.-79% άριστες), Τερζίου (λ), Πήττα, Τάνη.

Ο Α.Ο. Θήρας ήταν ο μεγάλος νικητής στον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Σαντορίνης μετά από συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε με 3-2 σετ και για δεύτερη φορά στην ιστορία της θα βρεθεί στον τελικό του θεσμού.

Μεγάλη ανατροπή χρειάστηκε να κάνει στο πέμπτο σετ ο Α.Ο.Θ., καθώς βρέθηκε πίσω με 11-8 αλλά τα σερβίς της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου και τα μπλοκ της Κέντρα Ντάλκε έφεραν σερί 6-0 για το 15-11.

Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι θα ήταν ντέρμπι. Καθ’όλη την διάρκεια του πρώτου σετ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να αποκτήσει προβάδισμα περισσότερο από δύο πόντους. Το 16-14 του Παναθηναϊκού έγινε 17-16 για τη Θήρα, με τον Απόστολο Οικονόμου να βλέπει το πρόβλημα στην υποδοχή και πέρασε στο ματς την Εβίτα Λεωνίδου αντί της Μαρίας Τσιτσιγιάννη. Η αλλαγή του τεχνικού του τριφυλλιού απέδωσε και το σετ ήρθε στα ίσια 19-19 με επίθεση της Εύας Χαντάβα. Ο Παναθηναϊκός πήγε πρώτος στο σετ μπολ (24-23), είχε τρεις ευκαιρίες να τελειώσει το σετ, όμως ο Α.Ο. Θήρας είχε τις λύσεις και ισοφάριζε. Η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της Σαντορίνης και στη συνέχεια η Ρουμάνα Χουντέκοβα κάρφωσε άουτ για το 28-26 της Θήρας.

Εντυπωσιακό ήταν και το δέυτερο σετ. Με την Ρομάνα Χουντέκοβα να τελειώνει τις πάσες που τις δόθηκαν, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-2. Με άσσο της Ραϊμαριέλι Σάντος ο Α.Ο. Θήρας πέρασε μπροστά με 8-6, με το τριφύλλι να ισοφαρίζει λίγο αργότερα μετά από άουτ επίθεση της Παναγιώτας Διώτη (10-10). Με την Κέντρα Ντάλκε να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους ο Α.Ο. Θήρας απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15) και με άσσο της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου διαμορφώθηκε το 20-15. Ο Παναθηναϊκός, όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με κορυφαίες τις Εύα Χαντάβα, Ρέιτσελ Σάντσες έφερε το σετ στα ίσια (21-21) και πέρασε μπροστά με 22-21. Η ομάδα της Σαντορίνης είχε αυτή το πρώτο σετ μπολ με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη (24-23), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που το κατέκτησε μετά από άσσο της Εύας Χαντάβα για το 27-25.

Μετά το αρχικό 3-2 υπέρ του Α.Ο. Θήρας, το τρίτο σετ άνηκε αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό. Ενώ το σκορ ήταν 5-4, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 6-0 για το 11-4, με τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει και κόκκινη κάρτα στον προπονητή του Α.Ο. Θήρας Κώστα Παπαδόπουλο για τις έντονες διαμαρτυρίες του για την προηγούμενη φάση. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +9 (19-10) με το σετ να τελειώσει με 25-17 μετά από άουτ σερβίς της Κωνσταντίνας Βλαχάκη.

Στο τέταρτο σετ, ο Α.Ο. Θήρας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-3 μετά από μπλοκ της Ειρήνης Τσομπανίδου στη Ρέιτσελ Σάντσες. Η Κουβανή κεντρική του Παναθηναϊκού με επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε το προβάδιμα στον Παναθηναϊκό (10-9), όμως η Κέντρα Ντάλκε έφερε ξανά το σετ στα ίσια (10-10). Η ομάδα των Κυκλάδων πίεσε από το σερβίς και με μπλοκ της Χαυεζηευστρατιάδου στην Τσιτσιγιάννη ξέφυγε με +3 (17-14). Η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε και η Ντάλκε με άσσο έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (25-18).
Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με τον Α.Ο. Θήρας να έχει το προβάδισμα και μετά το 7-4, ο Απόστολος Οικονόμου κάλεσε εσπευμένα τάιμ άουτ. Τα σερβίς της Χαντάβα και ένα μπλοκ της Σάντσες στην Βλαχάκη έβαλαν τον Παναθηναϊκό ξανά στο ματς (8-7), με την διαφορά να φτάνει μέχρι και το +3 (11-8). Στην επόμενη φάση η Χατζηευστρατιάδου με μπλοκ στην Χουντέκοβα έκανε το 11-9 και πήγε στο γραμμή του σερβίς και εκεί ξεκίνησε και η ανατροπή του Α.Ο.Θ.. Με τα σερβίς της Ελληνίδας κεντρικής η ομάδα της Σαντορίνης έτρεξε σερί 6-0 (είχε και δύο άσσους) και πήρε το σετ με 15-11 και τη νίκη με 3-2 σετ.
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Πρέντζας. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Βαρατάσης, Παπαγιαννόπουλος, Αρβανίτης, Σπίγγου. Γραμματεία: Θεοδωρίδου, Γυμνασίαρχος: Πέρρος.

*Οι πόντοι των Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15)