Βόλεϊ Γυναικών: Κυπελλούχος Ελλάδας η ΑΕΚ

Το πρώτο Κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών πανηγύρισε η ΑΕΚ, νικώντας στον τελικό τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στον τελικό του Final-4 της Άρτας και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Κύπελλο Ελλάδας

Η Ένωση, με το ίδιο σκορ που επικράτησε του ΠΑΟΚ στον ημιτελικό, επιβλήθηκε και του «τριφυλλιού» και πήρε δίκαια την «κούπα», μη επιτρέποντας στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να κάνει το back to back.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με 15-11 στο πρώτο σετ έκανε ένα εκπληκτικό ντεμαράζ και με σερί 9-0 ξέφυγε με 20-15 του Παναθηναϊκού, που έδειχνε να τα έχει χαμένα. Η Ένωση με τη ψυχολογία στα ύψη έφτασε πολύ εύκολα στο 1-0 με 25-21.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινες» ήταν κυρίαρχες από το ξεκίνημά του, πήραν πολύ γρήγορα διαφορά την οποία αυτή την φορά δεν απώλεσαν και με το εμφατικό 25-14 ισοφάρισαν τον τελικό (1-1).

Στο τρίτο σετ έγινε μάχη, με τις «κιτρινόμαυρες» να εκμεταλλεύονται κάποια αβίαστα λάθη των αντιπάλων τους και να φτάνουν στο 2-1 με 25-20, παίρνοντας σαφέστατο προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο, με τις αθλήτριες της ΑΕΚ να βγάζουν περισσότερη ψυχή στα κρίσιμα σημεία και να κλείνουν το σετ και τον αγώνα με 25-20.