Volley League Ανδρών: Περίπατοι για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

Μόλις 61 λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να νικήσει με 3-0 σετ τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη και να σημειώσει την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League που του κράτησε στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League.

Ενόψει μάλιστα του επαναληπτικού ημιτελικού του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με τον Παναθηναϊκό την Τετάρτη στο Μαρούσι ο τεχνικός του Ολυμπιακού είχε την ευκαιρία να «ξεμουδιάσει» όλους τους αθλητές του και να τους έχει σε ετοιμότητα. Μάλιστα από τη βασική εξάδα του Ολυμπιακού οι μισοί παίκτες (Ανδρεάδης, Κουμεντάκης, Ριζόπουλος) έχουν ταυτίσει την καριέρα τους με τον Εθνικό.

Το 25-08 είναι η μεγαλύτερη διαφορά πόντων σε σετ στις αναμετρήσεις του Ολυμπιακού με τον Εθνικό από το 1998 που καθιερώθηκε το σύστημα άμεσης καταγραφής πόντων. Mε τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έπιασε τους 35 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός δεν έχει ακόμα ρυθμό.

Η νεανική ομάδα του Έβρου εκτός από το 2ο σετ έδειξε καλή εικόνα και χειροκροτήθηκε από τους πιστούς της φίλους που βρέθηκαν το απόγευμα στο Μιχάλης Παρασκευόπουλος. Οπως είπε και ο προπονητής της ομάδας του Εθνικού Γιώργος Ανδραβίζος το μυαλό όλων είναι στις διοικητικές εξελίξεις μετά την ανάδειξη νέας διοίκησης στο ΤΑΑ.

Με τον Ασπιώτη διαγώνιο και τον Στιβαχτή πασαδόρο ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή τον έλεγχο. Προηγήθηκε 9-5, ο Χριστουηλίας με επίθεση και ο Χατζόπουλος με άσσο μείωσαν 7-9. Με τους άλλοτε παίκτες του Εθνικού Κουμεντάκη και Ριζόπουλο ο Ολυμπιακός είχε υπεροχή, άνοιξε τη διαφορά στο 21-14 και κύλησε άνετα προς το 1-0 και το 25-17 με το λάθος του Πιτακούδη.

Με τον Στιβαχτή και τον Κουμεντάκη να πυροβολούν από τα 9 μέτρα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-1 και αργότερα 19-5 με το σερβίς φωτιά του Ριζόπουλου. Το σετ ρεκόρ για τον Ολυμπιακό στις αναμετρήσεις με τον Εθνικό έκλεισε με άσσο του Στιβαχτή.

Ο Εθνικός στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα ξεκίνησε καλά το 3ο σετ και προηγήθηκε και 9-6 με το μπλοκ του Πιτακούδη. Οι Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Κουμεντάκης απάντησαν με σερί 4-0 και ο Ολυμπιακός προσπέρασε 10-9. Με τον Τσιουτσιουλούδη να κερδίζει μονομαχίες, με καλές άμυνες και κόντρες από Χριστουηλία, Δαλακούρα ο Εθνικός κρατήθηκε μέχρι το 16-16. Με το μπλοκ του Χατζόπουλου ο Εθνικός μείωσε 19-21 κι εκει κρίθηκε ο αγώνας καθώς ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 από 2 επιθέσεις του Κουμεντάκη και του Ασπιώτη πήρε τη νίκη 25-19 και 3-0 σετ.

Μ.Γ.Σ.Εθνικός – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3

Τα σετ: 17-25, 08-25, 19-25 σε 61΄.

*Οι πόντοι του Μ.Γ.Σ.Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 2 άσσοι, 21 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Μ.Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κώστας 5π. (5/18 επ. 57%υπ., 43%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 7 (7/12επ.), Χατζόπουλος 5 (2/3επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 1 (1 μπλοκ), Πιτακούδης 3 (2/12επ., 1 μπλοκ), Χρηστουηλίας 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 50%, 30%αρ.) / Κοντοστάθης (λ . – 73%υπ., 35%αρ.), Σισμανίδης, Παλαβουζόπουλος, Λουμπούτης, Μπίκος, Ζαχαρούλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 10 (5/6 επ., 5 μπλοκ), Ασπιώτης 19 (17/23 επ., 2 μπλοκ ), Κουμεντάκης 12 (11/15, 1 μπλοκ, 68%υπ., 29%αρ.), Ριζόπουλος 9 (5/13, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 86%υπ., 71%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 80%υπ., 80%αρ.), Βουλκίδης.

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Παναθηναϊκός

Οι πράσινοι νίκησαν στη Μίκρα τον Ηρακλή με 3-0 σετ και διατηρήθηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας ακολουθώντας στο -3 τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό τον οποίο την Τετάρτη θα υποδεχτεί στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Με τους Στάροβιτς, Ρανγκέλ να είναι οι πιο αποτελεσματικοί στον τομέα τους και τους Τσάτσιτς, Ράπτη να είναι οι δύο βασικοί ακραίοι σημειώνοντας και από 10 πόντους ο Παναθηναϊκός πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή που έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα όταν προηγήθηκε με 24-22 στο 2ο σετ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα του καθώς οι παίκτες του έκαναν ρεσιτάλ λαθών.

Ο «γηραιός» τηρουμένων των αναλογιών πάλεψε τον αγώνα αλλά το σερβίς του δεν κατάφερε να γίνει διασπάσει την εντυπωσιακή υποδοχή του Τσάτσιτς που «γέμισε» όλο το γήπεδο και έκρυψε με επιτυχία Ζήση και κυρίως Ράπτη. Καλή εμφάνιση έκαναν Προύσαλης, Στουντζίνσκι, Μαυροβουνιώτης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με τους Τσάτσιτς, Ράπτη να σηκώνουν το βάρος σε υποδοχή και επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-6. Οι πράσινοι συντήρησαν το προβάδιμα και αύξησαν την διαφορά με κόντρα επιθέσεις Ρανγκέλ και Στάροβιτς για το 16-10. Εκεί μπήκε και ο Ανδρεόπουλος στη θέση του Ράπτη. Ο Ηρακλής το πάλεψε και μείωσε στο -3 (18-21) με το λάθος του Ρανγκέλ. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 22-18, ο Γιάκομπεσν πήγε στο σερβίς και ο Παναθηναϊκός με έναν άσσο του Δανού και δύο ακόμα πόντους από Στάροβιτς, Πελεκούδα έκλεισαν το σετ 25-21 για το 1-0.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής ανέβασε το ρυθμό του, βελτίωσε την υποδοχή και του και κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός είχε απο την αρχή προβάδισμα +2 πόντων που με τον άσσο του Ράπτη έγινε και +3 (17-14). Με τον Χήρα στο σερβίς και τον Σακόγλου σε καλό σερί ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 17-17. Το ματς πηρε φωτιά, οι δύο ομάδες πήγαν σε ράλι πόντο πόντο. Με δύο πόντους του Μαυροβουνιώτη και ένα λάθος του Ράπτη ο Ηρακλής έφτασε στο 24-22 και αγκαλιά με την ισοφάριση όμως ο Παναθηναϊκός και με μπλοκ του Ράπτη στον Μαυροβουνιώτη οι πράσινοι πέρασαν μπροστά 25-24. Ο Σακόγλου ισοφάρισε (25-25) και ήταν εκείνος που πήρε την επόμενη επίθεση. Σύμφωνα με τα ριπλέι η μπάλα ήταν μέσα, όμως διαιτητές και επόπτης είχαν άλλη άποψη και έδωσαν τον πόντο στον Παναθηναϊκό. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση και ο πρώτος διαιτητής έδειξε από μία κόκκινη στους δύο πάγκους κι έτσι το σκορ έγινε 26-27. Το σετ έκλεισε με μπλοκ από τον Στάροβιτς στον Στουντζίνσκι για το 28-26 κάνοντας το 2-0 σετ.

Εκεί τελείωσε και ο αγώνας καθώς οι γηπεδούχοι απογοήτεύτηκαν ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις και καλύτερη ψυχολογία και με δυναμικό μπάσιμο στο 3ο σετ προηγήθηκε 6-3. Με δύο μπλοκ του Στάροβιτς, μία επίθεση του Ράπτη και τον Πελεκούδα να έχει βρει ρυθμό από το σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 5-0 για το 13-8. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και τον αγώνα τελείωσε ο Ανδρεόπουλος με επίθεση για το 25-18 και το 3-0 σετ.

Ηρακλής Πετ. – Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3

Τα σετ: 18-25, 26-28, 18-25 σε 78′

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 3 (3/7 επ.), Μαυροβουνιώτης 12 (12/23 επ., 39% υπ. – 17% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Στουντζίνσκι 16 (13/25 επ., 3 άσσοι, 60% υπ. – 20% άριστες), Πεντίδης, Σακόγλου 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 81% υπ. – 38% άριστες), Στεφανίδης, Βερβετσιώτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 10 (10/18 επ., 57% υπ. – 38% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 άσσοι), Στάροβιτς 15 (11/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Πελεκούδας 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. – 38% άριστες), Ανδρεόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Πανταλέων.

Έφυγε νικητής από το Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε πολύτιμη όσο και δύσκολη νίκη στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ με 3-0 σετ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League. O Δικέφαλος παρότι βρέθηκε πίσω σε όλα τα σετ κατάφερε στα τελειώματα να βρει λύσεις σε επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Βαν ντε Ντρις να πάρει την καθαρή νίκη.

Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλα κενά στην υποδοχή αλλά πέρασε ανώδυνα από το Ηράκλειο. Μετά τους 3 βαθμούς ανέβηκε στους 30 βαθμούς ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στους 11 και στην 8η θέση. Εκτός του Βαν ντε Ντρις πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Μπιέλιτσα, Μάρσαλ ενώ βασικός πασαδόρος ήταν ο Τερζής.

Παρόλα αυτά η ομάδα της Κρήτης παρουσιάστηκε βελτιωμένη και ανανεωμένη στο ντεμπούτο του Ανέστη Γιαννακόπουλου στον πάγκο, με διαγώνιο τον Λουκούμι στη θέση του Τσούλαφιτς που ήταν εκτός αποστολής και τους Σαρικεΐσογλου, Ρουμελιωτάκη βασικούς ακραίους.

Στο 1ο σετ ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και με το σερβίς του Καραμπαλί και τις επιθέσεις του Λουκούμι προηγήθηκε 8-5, ενώ με την επίθεση του Λουκούμι ξέφυγε με +4 (15-11). Ο Κομητούδης έχασε το σερβίς και με επιθετικό κρεσέντο του Αμπράο αλλά και σερβίς του Γιάτση ο ΠΑΟΚ μείωσε 15-14 και αργότερα ισοφάρισε 17-17. Με τον άσσο του Λουκούμι και τις επιθέσεις του Σαρικεΐσογλου ο ΟΦΗ προηγήθηκε 20-17 και είχε το έλεγχο αλλά το χαμένο σερβίς του Λουκούμι και το λάθος του Καραμπαλί έβαλε τον ΠΑΟΚ στον αγώνα και ισοφάρισε 21-21. Ο Βαν ντε Ντρις έχασε το σερβίς (22-21), αλλά ο Τερζής με επίθεση ισοφάρισε (22-22) και με ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 22-23. Ο Σαρικεΐσογλου έκανε λάθος επίθεση (22-24) και μετα τον πόντο του Ρουμελιωτάκη (23-24) ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 25-23 και έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 1-0 σετ.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΟΦΗ να μπαίνει εντυπωσιακά και με 3 άσσους του Λουκούμι και επιθέσεις από Ρουμελιωτάκη, Καραμπαλί ξέφυγε 10-6. Οι κρητικοί κράτησαν διαφορά μέχρι το 20-17 που έγινε με τον άσσο του Σαρικεΐσογλου αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ερί 4-0 που προήλθε από επίθεση και άσσο του Μάρσαλ και πόντο του Τερζή. Ετσι ο Δικέφαλος προσπέρασε 21-20, ο Λουκούμι ισοφάρισε με επίθεση και ο Καραμπαλί με άσσο έκανε το 22-21 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις για να πάρει το σετ. Ο Αμπράο πήρε δύσκολες επιθέσεις και με σερί 3-0 έφερε τομν ΠΑΟΚ σε απόσταση βολής 22-24. Ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση και ο Κομητούδης με άσσο ισοφάρισαν 24-24 και το σετ έκλεισε με μπλοκ του Μπιέλιτσα και επίθεση του Βαν ντε Ντρις για το 26-24 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ πέρασε από την αρχή μπροστά με 7-4 χάρις τους Αμπράο, Βαν ντε Ντρις και κρατησε το +3 μέχρι το 12-9. Με ξέσπασμα Ρουμελιωτάκη στο σερβίς και 2 άσσους αλλά και επίθεση του Καρατζή ο ΟΦΗ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 16-15. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και ράλι στο σκορ μέχρι το 22-22. Ο Κομητούδης έχασε το σερβίς (22-23) και ο Βαν ντε Ντρις με κόντρα επίθεση έκανε το 24-22. Ο Ρουμελιωτάκης όπως και στο 1ο σετ μείωσε 24-23 και ο Μάρσαλ τελείωσε το σετ 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Ο.Φ.Η. – Π.Α.Ο.Κ. 0-3

Τα σετ: 23-25, 24-26, 23-25 σε 80΄.

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 12 άσσοι, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 12π. (9/19επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 66%υπ 38%αρ.), Κομητούδης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Λουκούμι 19 (14/25επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Καρατζάς 6 (5/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καραμπαλί 9 (5/9π., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 11 (9/16επ., 2 άσσοι, 71%υπ., 54%αρ.) / Γκαράς (λ. – 73%υπ., 45%αρ.), Κοσκινάς.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 9π. (7/14επ., 2 άσσοι, 64%υπ., 50%αρ.), Τερζής 3 (3/3επ.), Μπιέλιτσα 6 (2/5επ., 4 άσσοι), Γάτσης 2 (2/5επ.), Αμπράο 9 (8/16επ. 1 μπλοκ, 54%υπ., 38%αρ.), Βαν ντε Ντρις 22 (18/29επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. – 65%υπ., 45%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Σωτηρίου, Εφραιμίδης Ν.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 15/02

Ο.Φ.Η. – Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (23-25, 24-26, 23-25)

Α.Ο.Π. Κηφισιάς – Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων 3-0 (25-16, 25-17, 25-15)

Α.Ο.Φοίνικας – Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-0 (25-21, 25-19, 25-23)

Κυριακή 16/02

Μ.Γ.Σ.Εθνικός – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (17-25, 08-25, 19-25)

Ηρακλής Πετ. – Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (18-25, 26-28, 18-25)

17:30Γυμναστήριο Πυλαίας «PAOK Sports Arena»Π.Α.Ο.Κ.0-0Α.Ο.Φοίνικας

18:00Γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» Δήμου Βέλου ΒόχαςΓ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός0-0Μ.Γ.Σ.Εθνικός

20:30Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, ΜαρούσιΠαναθηναϊκός Α.Ο.0-0Α.Ο.Π.Κηφισιάς