Volley League Ανδρών: Στην κορυφή και περιμένει ο Παναθηναϊκός

Με πρωταγωνιστή τον Αξέλ Γιάκομπσεν σε ανάπτυξη και σερβίς και πρώτο σκόρερ τον Στάροβιτς που σημείωσε 19 πόντους o Παναθηναϊκός νίκησε τον Ο.Φ.Η. με 3-0 σετ. Έτσι, οι πράσινοι, τουλάχιστον μέχρι να γίνει το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ, θα απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία του πρωταθλήματος στη 10η αγωνιστική. Κάτι που είχε να συμβεί για περισσότερο από 10 χρόνια.

Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα της πήρε ο Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός και μάλιστα με 3-0 σετ, στο ντέρμπι επιβίωσης με την Ελπίδα στους Αμπελοκήπους. Την πέμπτη νίκη σε 10 αγώνες πρωταθλήματος πανηγυρίζει και ο Ηρακλής Πετοσφαίριση με 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. – Ο.Φ.Η. 3-0

Στο 1ο σετ μετά το 10-10 ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο μπλοκ – άμυνα και στην κόντρα και με τους Στάροβιτς, Ράπτη έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 17-13. Ο Ο.Φ.Η. δεν απάντησε, δεν πίεσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και οι πράσινοι έφτασαν άνετα στο 25-19 με την επίθεση του Ρανγκέλ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ Μετά το 5-5 ο Παναθηναϊκός με ένα μπλοκ του Ράπτη και δύο λάθη του Ο.Φ.Η. ξέφυγε 8-5. Ο Ο.Φ.Η. κατάφερε να ακολουθήσει τον Παναθηναϊκό και με ξέσπασμα του Τσούλαφιτς να ισοφαρίσει 15-15. Ακολούθησε μεγάλο ράλι πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Ράπτης έκανε λάθος δίνοντας προβάδισμα στον Ο.Φ.Η. με 23-24 όμως ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε (24-24), ο Γιάκομπσεν πήρε άσσο και ο Στάροβιτς τελείωσε το σετ 26-24.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο και στην ψυχολογία και μετά το 6-6 του 3ου σετ με αιχμή τον Ραγκέλ και τον Στάροβιτς ξέφυγε 13-9. Η τελευταία προσπάθεια του Ο.Φ.Η. έγινε στο 14-12 το οποίο σημειώθηκε με άσσο του Τσούλαφιτς. Ακολούθησαν διαδοαχικά λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει 18-13 και τελικά με την επίθεστη του Πελεκούδα να κλείσει τον αγώνα.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κυργιαλάνη, Αλεβετσοβίτης, Γραμματεία: Παπασυφάκη.

Τα σετ: 3-0 (25-19 26-24, 25-20) σε 73΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 5π. (2/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 19 (16/23επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαρ. 9 (6/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 2 (2/4επ.), Ράπτης 11 (7/17επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 39%υπ., 17%αρ.) / Ζήσης (λ. – 69%υπ., 23%αρ.), Μούχλιας, Πελεκούδας 2 (2/2επ.), Παλαιολόγος.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Στοροζίλοφ 6π. (3/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λουκούμι 9 (8/15επ., 1 άσσος, 71%υπ., 54%αρ.), Τσέλιος 1 (1/2επ.), Καραμπαλί 12 (8/11επ., 4 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (6/12επ., 77%Υπ., 64%αρ.), Τσούλαφιτς 14 (11/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκαράς (λ. – 50%υπ., 14%αρ.), Ρουμελιωτάκης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Κομητούδης, Κοσκινάς, Καρατζάς.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑ – Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ 2-3

O A.O.Π. Kηφισιάς μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα με το σούπερ σερβίς του Μπάση που έφερε σερί 6-0 και προβάδισμα 8-1. Σε όλη τη διάρκεια του σετ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα παρότι ο Φοίνικας σταδιακά ανέβασε στροφές. Το +5 για την ομάδα του Νίκου Ζαλμά κρατήθηκε μέχρι το 23-18 χάρις τους Σπυριούνη, Μπατατζίμ αλλά ο Φοίνικας με σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Στοΐλοβιτς μείωσε σε 23-22. Εκεί ήταν και το πιο κρίσιμο σημείο του σετ με τον Μπάιερς να τελειώνει για την Κηφισιά έναν κρίσιμο πόντο σε πρώτο χρόνο για το 24-22, ενώ στην επόμενη φάση ο Μπατατζίμ έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο αγώνας ισορρόπησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες στο φιλέ και ράλι πόντο πόντο σε όλη τη διάρκεια του σετ. Ο Σπυριούνης και ο Μπατατζίμ σε μεγάλα κέφια είχαν μπροστά την Κηφισιά. Ο Φοίνικας με σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Γκονζάλες και τις επιθέσεις του Στοΐλοβιτς μετέτρεψε το 18-17 σε 18-21 αλλά η Κηφισιά απάντησε και πήρε προβάδισμα 24-23 με τον εντυπωσιακό Σπυριούνη που από αγωνα σε αγώνα ανεβάζει στροφές. Ο Φοίνικας έσβησε δύο σετ μπολ και τελικά με την επίθεση του Κάιο και τον άσσο του Σπυριούνη η Κηφισιά έκανε το 28-26 και το 2-0 σετ.

Πολύ μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με την Κηφισιά να κάνει σερί 3-0 για το 8-7 και αργότερα με νέο σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Μπάση ξέφυγε 17-13. Η απάντηση του «πειρατικού» ήταν άμεση μειώνοντας με δικό του σερί 17-16 χάρις το σερβίς και την κόντρα επίθεση του Στοΐλοβιτς. Με τον Σέρβο σε κέφια και τους Λινάρδο, Χριστόφα να κερδίζουν καθοριστικούς πόντους ο Φοίνικας έφτασε στο 24-23 και στο 25-24 αλλά και τις δύο φορές οι παίκτες της έχασαν τα σερβίς. Έτσι η Κηφισιά και τις δύο φορές ισοφάρισε και βγήκε και μπροστά 26-25 και 27-26 με δύο λάθη του Ζίγκα.

Ο Φοίνικας γλίτωσε τα χειρότερα και την ήττα με 3-0 όταν ο Γκονζάλες ιοφάρισε 27-27 και ο Μπουτσούγιεβιτς με άσσο έδωσε προβάδισμα 28-27. Η Κηφισιά ισοφάρισε τελευταία φορά 28-28 με τον Κάιο καθώς ο Φοίνικας κατάφερε με δύο πόντους του Λινάρδου (πρώτος χρόνος) και του Στοΐλοβιτς σε κόντρα να τελειώσει το σετ 30-28 και να μειώσει 2-1 σετ.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος του Φοίνικα. Με καλύτερη ψυχολογία και πρωταγωνιστή τον Ζίγκα Στερν στο σερβίς και στην επίθεση ξέφυγε 4-0 και αργότερα 11-3 και 15-5. Η Κηφισιά πέταξε λευκή πετσέτα για το σετ και ο Φοίνικας με 25-10 ισοφάρισε 2-2 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη ρωσική ρουλέτα του τάι μπρέικ οι δύο ομάδες και πάλι έδωσαν τα ρέστα τους. Ο Φοίνικας με τα μπλοκ του Μπουτσούγιεβιτς και του Χριστόφα προηγήθηκε 3-0, αλλά η Κηφισιά απάντησε με Κάιο και Μπατατζίμ για το 8-8. Ο Φοίνικας με τον Γκονζάλες στο σερβίς έκανε σερί 3-0 (χάρις την κόντρα επίθεση του ίδιου, την επίθεση του Στερν και το «πιαστό» των γηπεδούχων) και προηγήθηκε 11-8. Με τον Γκονζάλες να είναι ασταμάτητος ο Φοίνικας κράτησε τη διαφορά του +3 μέχρι το 13-10.  Ο Μπατατζίμ μείωσε 11-13 και το ατομικό μπλοκ του Μπουτσούγιεβιτς στον Μπατατζίμ και το λάθος του Ντε Πρα που κάρφωσε αντένα έκριναν τον αγώνα με 15-11 και 3-2 σετ για τον Φοίνικα Σύρου.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Κομισάριος: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τόλιος, Νικάκης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Τα σετ:  2-3 (25-22, 28-26, 28-30, 10-25, 11-15) σε 136΄.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Κάιο 22 (21/45επ., 1 άσσος), Μπάσης 7 (1/6επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Σπυριούνης 13 (11/22, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44%υπ., 17%αρ.), Μπατατζίμ 22 (18/38επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 61%υπ., 29%αρ.), Μπάιερς 8 (6/10επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 48%υπ., 13%αρ.), Συναδινός (λ), Παλέντζας 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Κολτσιάκης, Μελλές.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 27π. (24/46επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (10/24επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 59%υπ., 19%αρ.), Χριστόφας 9 (5/7επ., 4 μπλοκ), Λινάρδος 7 (4/6επ., 3 μπλοκ), Στερν 19 (15/25επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 4%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 5 (1/1επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Καρασαββίδης (λ. –  50%υπ., 20%αρ.), Μήλης, Κωστόπουλος 1 (1/1επ.).

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 0-3

Η Ελπίδα μπήκε με ενθουσιασμό και πάθος για να πάρει κάτι θετικό και αρχικά φάνηκε να ελέγχει το ματς. Μετά το 15-15 με τους δύο άσσους του Χαριδήμου η Ελπίδα ξέφυγε 17-15, αλλά Κωτσάκης και Παπαδόπουλος ισοφάρισαν 20-20. Ο Καπετανίδης με επίθεση και τα δύο λάθη από Γκελ και Παπαδαόπουλο έφεραν στην Ελπίδα σερί 3-0 για το 23-20 αλλά δε το εκμεταλεύτηκε. Ο Νεόφυτος έριξε στον αγώνα τον Δρογκάρη στη θέση του Γκέλ. Ο Λάνγκστόουν μείωσε 23-21 και ο Καπετανίδης έκανε το 24-21 για την Ελπίδα που κρατούσε στα χέρια της το σετ. Ο Κωτσάκης μείωσε 24-22 και ο Λάππας με δύο ατομικά μπλοκ πάνω στον Χαριδήμου ισοφάρισε 24-24. Ο Λάνγκστόουν με κόντρα επίθεση και ύστερα από μπλοκ του Λάππα στον Χαριδήμο έδωσε προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό (24-25) και η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε με κόντρα επίθεση του Λάππα ύστερα από καλή άμυνα των φιλοξενουμένων.

Από το 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός πήρε τον έλεγχο. Με το σερβίς του Παπαδόπουλου ξέφυγε 2-7 ενώ στο 14-17 ήταν η σειρά του Κωτσάκη να δημιουργήσει ρήγμα στην υποδοχή της Ελπίδας και με συνολικό σερί 5-0 ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 22-14 και έκλεισε το σετ με τον Ηρακλή Παπαδόπουλο.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Παμβοχαϊκό να ξεφεύγει πάλι 7-2 με το σερβίς του Κωτσάκη και με τους Λάππα, Παπαδόπουλο στην επίθεση και τον Λάγκστόουν στο σερβίς καθάρισε τον αγώνα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Καρακούλια.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 18-25, 17-25) σε 73΄.

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (0/2επ., 2 μπλοκ), Χαριδήμου 9 (7/22, 2 άσσοι), Μακόφσκι 1 (1 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (12/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 35%αρ.), Παπαδόπουλος 3 (3/8, 54%υπ., 23%αρ.), Ιλουόνι 8 (6/9επ., 2 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 77%υπ., 54% αρ.), Μάρτσης, Ποχάνης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Γκελ, Λάνγκστοουν 11 (7/7επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος Ηρ. 13 (10/26επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κωτσάκης 8 (7/15επ., 1 άσσος, 53%υπ., 26%αρ.), Κανέλλος 4 (4/6επ.), Λάππας 12 (8/13επ.. 3 μπλοκ, 60%υπ., 30%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 47%Υπ., 32%αρ.), Παπαδόπουλος Π., Μάμαλης, Δρογκάρης 2 (1/1επ., 1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-0

Τα δύο πρώτα σετ ο Εθνικός πάλεψε και κρατήθηκε κοντά στο σκορ αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει. Ο Ηρακλής με τον Χήρα, τον Μαυροβουνιώτη και τον Στουντζίνσκι ξέφυγε 17-14. Ο Εθνικός κράτησε το -3 έως το 22-19 όταν μείωσε ο Χρηστουηλίας αλλά με σερί 3-0 από τους Μαυροβουνιώτη και μπλοκ του Χήρα τελείωσε το σετ 25-19.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα 10-6 αλλά ο Εθνικός στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα κατάφερε να κάνει σερί 5-0. Με τον Παπάζογλου στο σερβίς (πήρε και έναν άσσο) ο Εθνικός προσπέρασε 11-10. Ο ίδιος έχασε το σερβίς (11-11) και ο Στουντζίνσκι σε καλή μέρα κατάφερε να πάρει τρεις προσωπικούς πόντους για το 17-13. Ο Εθνικός πάλι με τον Χρηστουηλία μείωσε 22-20 αλλά όπως και στο 1ο σετ ο Ηρακλής με Χήρα, Μαυροβουνιώτη έκανε σερί 3-0 και έκλεισε το σετ 25-20 για το 2-0.

Το 3ο σετ ήταν τυπική διαδικασία καθώς ο Ηρακλής ξέφυγε 9-4 και με τον Χήρα να κάνει δεύτερη… καριέρα ως διαγώνιος πήρε προβάδισμα 15-6. Στο 22-14 ο Ηρακλής με νέο σερί 3-0 έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Ισκάς, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Μπέλος Ι., Παπαδοπούλου Χρ., Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-20, 25-14) σε 63΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 15 (12/23επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (10/19επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 50%αρ.), Προύσαλης 3 (1/3επ., 2 μπλοκ, Βερβεσιώτης 4 (4/5επ.), Στουντζίνσκι 16 (15/22επ., 1 άσσος, 47%υπ., 19%αρ.), Πεντίδης 5 (5/8επ.) / Μπουράκης (λ. – 83%υπ., 33%αρ.), Στεφανίδης, Κεσεσίδης, Χατζηπαραδείσης 5 (2/2, 3 μπλοκ).

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κ. 10 (10/27επ. 48%υπ., 19%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 6 (2/6επ., 4 μπλοκ), Χατζόπουλος 2 (1/3π., 1 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (2 άσσοι), Πιτακούδης 3 (2/13επ., 1 μπλοκ), Χρηστουηλίας 12 (12/22επ., 25%υπ., 12%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 63%υπ., 17%αρ.), Σισμανίδης, Λουμπούτης, Παλαβουζόπουλος.