Volley League Ανδρών: Ξανά στην κορυφή ο Ολυμπιακός, πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής την Volley League καθώς επικράτησε με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ. Ο Χουσάι με μπλοκ τελείωσε το σετ και το ματς για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ματς μπολ των Πειραιωτών. Οι “ερυθρόλευκοι” είναι μόνοι πρώτοι πλέον με 26 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Παναθηναϊκό και πέντε από τον τέταρτο πια ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός μετράει ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα της Volley League. Η τελευταία νίκη του ΠΑΟΚ στο “Μελίνα Μερκούρη” ήταν στις 7 Μαΐου 2017, όταν και κατέκτησε το πρωτάθλημα εκείνης της σεζόν. Το ντέρμπι ήταν το 68ο μεταξύ των δύο ομάδων από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων. Ο Ολυμπιακός προηγείται στις νίκες με 53-15 πλεόν.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά του πρώτου σετ. Το μπλοκ άμυνα του Ολυμπιακού, ήταν εκείνο που έκανε τη διαφορά στην συνέχεια. Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν κόντρα επιθέσεις και με τους Γκέργκι και Ασπιώτη που τελείωσαν ορισμένες δύσκολες μπάλες. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να χτίσουν διαφορά έως και +5 πόντων, στο 22-17 και 23-18. Τελικά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα. Ο Μάρσαλ ήταν εκείνος που κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού και βοήθησε τον Δικέφαλο του Βορρά να ξεφύγει με +5 πόντους  7-12. Ο Ο λυμπιακός δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία σταθερή διαφορά 6 πόντων από το 16-10, έως και το 25-19 που έκανε το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και από την αρχή κυριάρχησε. Οι ερυθρόλευκοι με πιεστικό σερβίς, τον Φίνγκερ να ξεκινά το σετ και να πυροβολεί, αλλά και το μπλοκ τους να ανεβαίνει κυριάρχησαν απόλυτα. Μετά το 15-10 οι “ερυθρόλευκοι” αύξαναν διαρκώς την διαφόρα ,έχρι και το +11 όπου και πήραν το σετ με 25-14, κάνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκσε σε θρίλερ. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να ελέγχει την κατάσταση μέχρι το 18-15. Με αντεπίθεση διαρκείας ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 21-21 ενώ έφτασε στο ματς συνολικά τέσσερις φορές. Στο 24-25 σε πρώτο χρόνο του Μπιέλιτσα, ο Ντε Ντρις έκανε μπλοκ, η μπάλα ήταν μέσα αλλά ο Βέλγος διαγώνιος έκανε παράβαση στο φιλέ. Φάση την οποία είδε ο δεύτερος διαιτητής στο βίντεο τσεκ. Το σετ συνεχίστηκε και οι “ερυθρόλευκοι” δεν έχασαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Στο δεύτερο ματς μπολ που κέρδισε ο Χουσάι με μπλοκ τελείωσε το ματς, κατακρώντας το σετ με 30-28.

Τα σετ: 25-21, 19-25, 25-14, 30-28