Volley League: Απίθανος Φοίνικας, νίκησε με ανατροπή τον Ολυμπιακό

Νίκη με ανατροπή από 2-1 σετ για τον Φοίνικα Σύρου και 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό, μετά από ένα ματς θρίλερ στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο ημιτελικό των play offs της Volley League των ανδρών

Φοίνικα Σύρου πήρε την νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στις νίκες, στον πρώτο ημιτελικό για το Final 4 της Volley League Ανδρών. Πολύ κοντά οι δύο ομάδες με τον Φοίνικα να είναι καλύτερος απέναντι στον Ολυμπιακό και να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Στον τελικό προκρίνεται όποια ομάδα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες.

Οι νησιώτες μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ και είχαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να ακολουθήσει, αλλά δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ή να ανατρέψει το σκορ. Ο Φοίνικας πήρε το πρώτο σετ με 22-25.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά και στο δεύτερο σετ, αλλά οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στις επιθέσεις του Φοίνικα και στην συνέχεια πήραν προβάδισμα με πόντο του Χουσάι που έκανε το 5-4. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο με τον Φοίνικα να ισοφαρίσει σε 8-8 και να παίρνει το προβάδισμα με 8-9 μετά από μπλοκ του Λινάρδου. Ο Ολυμπιακός ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ και μετά το 13-13 πάτησε γκάζι και μέσ’ σερί 7-0 έφτασε στο 20-13. Η ομάδα της Σύρου αντέδρασε, έφτασε το σετ στον πόντο στο 24-23 αλλά το σέρβις του Μήλη κατέληξε άουτ και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πιο συγκεκριμένος. Ο Φοίνικας πήγε το σετ στον πόντο μέχρι το 7-6 και το μπλοκ πάνω στον Φίνγκερ. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορά φτάνοντας έως το +6 και το 16-10, μετά από καλή άμυνα και μπλοκ των Κουμεντάκη και Βουλκίδη στον Στερν. Οι Πειραιώτες έφτασαν στην συνέχεια στο 20-15 και 23-19, παίρνοντας εν τέλει το σετ με 25-20, κάνοντας το 2-1.

Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ ξεκίνησε καλά, αλλά ο Φοίνικας έβρισκε τις λύσεις και ακολουθούσε στο σκορ έως το 8-8. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με του παίκτες του να βρίσκονται διαρκώς μπροστά. Έπειτα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17 και πέρασε μπροστά στο σκορ με μπλοκ άουτ από τον Βουλκίδη. Ο Φοίνικας Σύρου πάλεψε να ανατρέψει και πάλι το σκορ και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 24-24, μετά από επίθεση άουτ του Φίνγκερ. Ο Χριστόφας με άσο έκανε το 24-25, αλλά ο Πετρέα ισοφάρισε και πάλι. Ο Κανέλλος έκανε το 25-26 και μετά από άουτ του Κουμεντάκη για τον Ολυμπιακό, ο Φοίνικας Σύρου πήρε το σετ με 25-27 και έκανε το 2-2 στα σετ.

Στερν και Μπουτσούγεβιτς έκανα το 0-2 για τον Φοίνικα στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενοι με άσο του Μπουτσούγεβιτς έκανα το 1-5. Με πόντο του Πετρέα οι γηπεδούχοι έκανα το 2-5, αλλά ένα λάθος του Φίνγκερ πήγε το σκορ στο 2-6. Με ωραίο πλασέ του Χουσάι ο Ολυμπιακός έκανε το 3-6 και στην συνέχεια το 4-6 από λάθος των παικτών του Φοίνικα. Ο Φοίνικας πήγε την διαφορά στους +3 στο 6-9. Με ένα σερί 3-0 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 9 όλα. Με μπλοκ του Κανέλλου στον Χουσαι οι νησιώτες έκανα το 10-12. Με νέο σερί ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ με 13-12. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο, με το θρίλερ να λαμβάνει τέλος, με τους δύο τελευταίους πόντους του Φοίνικα από τους Κωστόπουλο και Στερν, δίνοντας το σετ με 16-18 και την νίκη με 2-3 στην ομάδα της Σύρου.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18

Ολυμπιακός – Φοίνικας ONEX 2-3

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (13/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Βουλκίδης 21 (13/18 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (9/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 34% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 63% υπ. – 50% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ριζόπουλος (67% υπ. – 33% άριστες).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 28% άριστες), Κανέλλος 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1 άσσος), Στερν 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μήλης 16 (12/42 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 47% υπ. – 42% άριστες), Βελούδης (λ), Αδάμ.