Volley League Γυναικών: Ποδαρικό με το δεξί στο 2020, για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-0 σετ του Πορφύρα και μπήκε με νίκη στο 2020, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague των Γυναικών. Οι “ερυθρόλευκες” έμειναν αήττητες για 12ο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Στα ευχάριστα για τον Ολυμπιακό η επιστροφή της Κατερίνας Γιώτα σε αγωνιστικούς ρυθμούς μετά τον τραυματισμό της στο γόνατο στο φάιναλ-4 του κυπέλλου τον Απρίλιο του 2019. Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς την χρησιμοποίησε ως αλλαγή και πέτυχε έναν πόντο από μπλοκ.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς βρίσκεται στη κορυφή της βαθμολογίας με 33 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά ο Πορφύρας παρέμεινε 8ος με 11. Οι «ερυθρόλευκες» πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι της Τρίτης (21/1) στη Ρωσία με την Γενισέι Κράσνογιαρσκ για τη φάση των «16» του Challenge Cup.

Με 20 πόντους η Σάσκια Χίπε ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, ενώ η Άνα Ζιβογίνοβιτς σταμάτησε στους 13. Για τον Πορφύρα ως αλλαγή αγωνίστηκε στο δεύτερο και τρίτο σετ η Μαριαλένα Δραγουμάνου, με την Άννα Φωτεινού να παίρνει τη θέση της στο βασικό σχήμα ως ακραία. Τη θέση της αρχηγού του Πορφύρα στο κέντρο αναπλήρωσε η Αναστασία Ποντικάκη.

Στην αρχή του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός πίεσε και προηγήθηκε γρήγορα με 4-0. Ο ρυθμός των αθλητριών του Κοβάτσεβιτς δεν έπεσε με την διαφορά να φτάνει μέχρι και στο συν έξι, για το 15-9, στα μισά του σετ. Η Σκοτ κάρφωσε, για το 22-16 και η Ζιβογίνοβιτς ήταν αυτή που διαμόρφωσε το 23-18 κερδίζοντας έξυπνα το μπλοκ άουτ. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-18, χάρη σε κάρφωμα της Ζιβογίνοβιτς.

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει δυνατά, με ένα σερί 5-0. Ο Πορφύρας μείωσε σε 6-4, ωστόσο η Πειραιώτισες επανέφεραν την διαφορά στους τέσσερις, κάνοντας το 8-4. Το δεύτερο σετ ήρθε στα ίσα στο 10-10. Ο Ολυμπιακός στην  συνέχεια έκανε ένα νέο σερί 6-0, δημιουργόντας το 16-10. Στο 17-12 του δεύτερου σετ, πέρασε στον αγώνα η Κατερίνα Γιώτα, στην επανεμφάνιση της ουσιαστικά μετά τον τραυματισμό της, που καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους που βρίσκονταν στο Ρέντη. Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων να αντιδράσουν και να φέρουν κοντά το σκορ δεν καρποφόρησε, με τις “ερυθρόλευκες” να κάνουν το 2-0 στα σετ, με 25-18.

Ένα ισορροπημένο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Πορφύρας προηγήθηκε με 6-2, ωστόσο οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν. Αρχικά, μείωσαν σε 10-8 με άσσο της Χίπε και ισοφάρισαν στην συνέχεια σε 13-13. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 14-13 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες. Στο συν πέντε έφτασε ο Ολυμπιακός την διαφορά με το 20-15 , μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Πορφύρα. Το μπλοκ της Ζιβογίνοβιτς έκανε το 23-16, με την ίδια να διαμορφώνει και το 24-16. Το σετ “έκλεισε” στο 25-19, μετά από άουτ σερβίς του Πορφύρα και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του, στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Γεωργάκη.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-19)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 30% άριστες), Χουντ 12 (9/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Λαμπρούση 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1/2 επ.), Χίπε 20 (18/38 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 3 (0/5 επ., 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 40% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα 1 (0/3 επ. ,1 μπλοκ).

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Γιοβάνη 4 (4/29 επ.), Θαλασσινού 7 (5/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 23% άριστες), Γκεγκενμπάχερ 1 (1 άσσος), Φωτεινού 8 (5/19 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. – 9% άριστες), Μεταξά 5 (2/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ποντικάκη 7 (4/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 31% υπ. – 23% άριστες), Νικολάκη, Δραγουμάνου 1 (03/ επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 25% άριστες).