Α1 Βόλεϊ Ανδρών: Νίκες στην πρεμιέρα για ΠΑΟΚ, Φοίνικα και Παναθηναϊκό

Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της Volley league ο Φοίνικας Σύρου, εύκολες νίκες για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με το νεοφώτιστο Φίλιππο Βέροιας, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και το πρώτο πολύτιμο τρίποντο.

Οι συριανοί είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές τους Zίγκα Στερν, Μουρίλο Ράντκε αλλά και σταθερή υποδοχή από τον Πρωτοψάλτη και έτσι κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά μετά το 2ο σετ οπότε η ομάδα της Βέροιας ισοφάρισε 1-1 σετ.

Ο Φίλιππος στον πρώτο αγώνα του στην ιστορία της Volley League ήταν ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα σετ αλλά επιθετικά είχε λύσεις μόνο από τον Γιώργο Τζιουμάκα (σημείωσε 22 πόντους) ενώ και το σερβίς του έχασε τη δυναμική των δύο πρώτων σετ.

Στο 1ο σετ έγινε μάχη πόντο πόντο και ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μέχρι το 18-18. Εκεί μίλησε η μεγάλη κλάση του Ζίγκα Στερν που με επίθεση, μπλοκ και άσσο πήρε τρεις πόντους που έδωσαν προβάδισμα +3 (22-19) και ο Φοίνικας έκλεισε το 1ο σετ επίσης με πόντο του Σλοβένου σούπερ σταρ.

Στο 2ο σετ οι όροι αντιστράφηκαν. Στο 16-16 ο Φίλιππος ήταν αυτός που πήρε το καθοριστικό σερί. Αρχικά με επίθεση του Τζιουμάκα και στη συνέχεια με άσσο του Στουντζίνσκι και μπλοκ του Μπίσετ. Με μία ακόμα επίθεση του Τζιουμάκα ο Φιλιππος ξέφυγε 21-17 και έφτασε στην ισοφάριση 1-1 σετ χάρις το χαμένο σερβίς του Παπαγγελόπουλου.

Το τελικό σκορ κρίνεται δίκαιο καθώς στο 3ο και στο 4ο σετ οι συριανοί είχαν διαφορές ασφαλείας στο σκορ.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 19-25, 25-18, 25-17) σε 103′

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 13 (13/25 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 9 (9/17 επ., 65% υπ. – 42% άριστες), Παπαγγελόπουλος 11 (7/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντκε 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στερν 20 (15/36 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 55% υπ. – 36% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 88% υπ. – 62% άριστες), Πρωτοψάλτης Αλ., Ηλίας, Κωστόπουλος, Μήλης 1 (1/1 επ.).

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης, Τζιουμάκας Στ. 5 (5/21 επ., 57% υπ. – 33% άριστες), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 22 (20/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 8 (6/16 επ., 2 άσσοι, 40% υπ. – 24% άριστες) / Μπουράκης (λ, 36% υπ. – 21% άριστες), Μπουτόπουλος, Τσιάρας, Γραμμενούδης, Μιχελάκης.

ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ «ΔΙΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ»

Με νίκη μπήκε στο πρωτάθλημα της Α1 Βόλεϊ των Ανδρών ο Π.Α.Ο.Κ., ο οποίος πέρασε από την έδρα του Μίλωνα με 3-0 σετ. Κορυφαίος για τους νικητές ο Βέλγος διαγώνιος Βαν Ντε Ντρις με 23 πόντους, με τον Κώστα Δεληκώστα από το δεύτερο σετ και μετά να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής. Από τον Μίλωνα που έδωσε το πρώτο του παιχνίδι στη μεγάλη κατηγορία μετά από 7 χρόνια, ο νεαρός Σπύρος Χανδρινός είχε 18 πόντους. Από τον Μίλωνα δεν αγωνίστηκαν οι Τέιλορ Χαντ, Ανδρέας Ανδρεάδης.

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 14-25) σε 75′

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 18 (16/27 επ. ,1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 36% άριστες), Μάζιαρζ 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βελίσκοβιτς 6 (6/14 επ., 67% υπ. – 22% άριστες), Παπαδάκης 2 (2/2 επ.), Λάππας 4 (4/11 επ., 64% υπ. – 36% άριστες) / Δαρίδης (λ, 46% υπ. – 32% άριστες), Μαντέκας 1 (1/2 επ.), Χανδρινός Α., Κάβουρας, Κανελλόπουλος, Τσαρκάτογλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (7/10 επ., 67% υπ. – 52% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/6 επ., 1 μπλοκ),, Ντεσποτόβσκι, Μπατατζίμ 7 (7/18 επ., 73% υπ. – 33% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 23 (17/25 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Παπαλεξίου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κομητούδης, Καπετανίδης 1 (1/1 επ.), Μπούτος 1 (1 άσσος).

ΕΒΓΑΛΕ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Ράπτη ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ο.Φ.Η. στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-0 σετ και ξεκίνησε με νίκη τη φετινή σεζόν. Μία εβδομάδα μετά τον αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους κρητικούς.
Ο Ράπτης με 18 με το εντυπωσιακό 14/19 τελειωμένες επιθέσεις οδήγησε το τριφύλλι στο τρίποντο. Από 9 πόντους είχε η τριάδα των Ρανγκέλ, Πελεκούδα, Ανδρεόπουλου. Ο Ο.Φ.Η. προσπάθησε να μπει πάλι στην αναμέτρηση στο τρίτο σετ όμως δεν τα κατάφερε και πλέον στρέφει τη προσοχή του στο παιχνίδι με τον Π.Α.Ο.Κ. στη Θεσσαλονίκη. Για την ομάδα του Ηρακλείου ο Μαρκς είχε 11 πόντους.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-0 (25-16, 25-14, 25-21) σε 74′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 7 (4/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 33% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Ράπτης 18 (14/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Ρουσόπουλος, Πανταλέων.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 9 (8/21 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 32% άριστες), Μαρκς 11 (11/30 επ.), Ρουμελιωτάκης 3 (3/14 επ., 67% υπ. – 42% άριστες), Τάλερ, Μανωλάκης 1 (1/4 επ.) / Βελούδης (λ, 56% υπ. – 28% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 12% υπ. – 0% άριστες), Γαλιώτος, Φραγκιαδάκης.