Volley League: Νίκη τίτλου για Ολυμπιακό, νίκη για τον ΠΑΟΚ

Νίκη που τον φέρνει άλλο ένα βήμα προς τον τίτλο έκανε ο Ολυμπιακός επί του Φοίνικα Σύρου, νίκη για τον ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού στην 1η αγωνιστική της Β’ φάσης της Volley League ανδρών.

Ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία πέρασε θριαμβευτικά με 3-0 σετ (19-25, 18-25, 19-25) από την έδρα του Φοίνικα Σύρου στην πρεμιέρα της Β’ Φάσης και πλέον απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου! Ο Θρύλος πανηγύρισε την 14η νίκη του σε 15 αγώνες και 12η διαδοχική και θα έχει την ευκαιρία να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος με τρίποντο επί του Παναθηναϊκού την προσεχή Τρίτη (6/4, 20:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».  Με τη σημερινή νίκη η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία για την άμεση… επιστροφή στην κορυφή της Volleyleague καθώς ξέφυγε με 12 βαθμούς από τον δεύτερο Φοίνικα Σύρου, με +14 από τον τρίτο Παναθηναϊκό και στο +15 από τον τέταρτο ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και ισορροπημένο στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν δυο φορές με +2 (4-2, 7-6) με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει και τις δύο και να ανακτά το προβάδισμα στο 11-12 με τον Όκολιτς. Σε θέση οδηγού παρέμειναν οι ερυθρόλευκοι με τον Φρομ (12-13) και τον Έγκλεσκαλνς (14-15) και ξέφυγαν για πρώτη φορά με +2 στο 13-15 με μπλοκ του Όκολιτς στον Ράιτς. Μετά το 14-15, ο Θρύλος έτρεξε ένα 4-0 αυξάνοντας στο +5 το προβάδισμα του και έφτασε στο 14-19 με άσσο του Όκολιτς.  Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 16-19, όμως ο Ανδρέαδης σημείωσε το 16-20 πάνω στο φιλέ. Με επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς ο Θρύλος διαμορφώθηκε 17-22 και με προσπάθεια του Φρομ το 17-23. Ο Ανδρέας Ανδρεάδης έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 18-24 και ο Όκολιτς με μπλοκ στον Ράιτς έγραψε το 19-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ ο Ολυμπιακός.

Στην έναρξη του 2ου σετ μετά το 3-3, ο Ολυμπιακός με ένα σερί ξέφυγε με +3 για το 3-6, το οποίο διατήρησε ο Φρομ στο 4-7. Ο Μιγιαΐλοβιτς αύξησε το προβάδισμα στο +4 στο 4-8 και στο +5 με επίθεση στο 5-10. Με νέο μπλοκ του εξαιρετικού Όκολιτς ο Θρύλος αύξησε στο +6 τη διαφορά (7-13) με τονδ Φρομ να γράφει το 8-14. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο σημείο αυτό και με ένα 4-0 σερί μείωσαν σε 12-14. Ο Έγλεσκαλνς έβαλε τέλος στο σερί αυτό  για το 12-15 και ο Μιγιαΐλοβιτς έδωσε τον αέρα του +4 στο 12-16. Ακολούθησε το 14-18 με νέα προσπάθεια του Έγλεσκαλνς και το 15-19 από σερβίς του Πρωτοψάλτη στο φιλέ. Ο Λετονός διαγώνιος πέτυχε το 16-20 και ο Όκολιτς με κερδισμένο μπλοκ αουτ το 16-21. Ο Φοίνικας μείωσε σε 18-21, όμως ο Ζήσης έβγαλε εντυπωσιακή άμυνα και πήρε τον πόντο στο 18-22. Από επίθεση του Μπράουν που πέρασε αουτ προήλθε το 18-23 και με εξαιρετικό μπλοκ του Όκολιτς ο Θρύλος έφτασε στο σετ μπολ. Με επίθεση του Φρομ στη μεγάλη διαγώνιο οι Πειραιώτες έκαναν το 18-25 και το 2-0 στα σετ!

Ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε με 2-0 στο 3ο σετ, όμως ο Ολυμπιακός με ένα 5-0 σερί και επίθεση του Φρομ ανέτρεψε την κατάσταση και ξέφυγε με +3 για το 2-5! Οι γηπεδούχοι πλησίασαν (4-5), όμως οι «ερυθρόλευκοι» με νέο 3-0 σερί αύξησαν στο +4 το προβάδισμά τους για το 4-8.  To +4 διατηρήθηκε μέχρι το 6-10, ο Φοίνικας πλησίασε στους δύο (8-10), αλλά ο Όκολιτς πέτυχε το 8-11 και μετά σερβίς στο φιλέ του Πρωτοψάλτη προήλθε το 9-12. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα του +3, μέχρι να το αυξήσει στο +4 ο Μιγιαΐλοβιτς σε ένα καθοριστικό σημείο, με εντυπωσιακή επίθεση στο 14-18. Στη νέα μείωση του σκορ (16-18), ο Θρύλος δεν έχασε την ψυχραιμία του και πήγε στο 16-20 με επιθέσεις των Έγκλεσκαλνς και Μιγιαΐλοβιτς. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός πήγε στο 18-22 και με τον ίδιο τρόπο ο Φρομ έγραψε το 19-23! Ο εξαιρετικός Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με δυο διαδοχικούς άσσους διαμόρφωσε το 19-25 με τον Θρύλο να φτάνει θριαμβευτικά στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ και να αγκαλιάζει το 30ό πρωτάθλημα της ένδοξης ιστορίας του.

Τα σετ: 0-3 σε 1.24 19-25 (26′), 18-25 (28′), 19-25 (30’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 19-25

2ο σετ: 4-8,12-16, 16-21, 18-25

3ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (13/26 επ., 1 άσσος, 28%υπ.-6%αρ.)., Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 12 (12/19 επ., 78%υπ.-39%αρ.), Ανδρεάδης 6 (6/7 επ.), Έγκλεσκαλνς 15 (13/20 επ., 2 άσσοι), Όκολιτς 10 (3/8 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ζήσης –λ (88%υπ.-38%αρ.)/ Ριζόπουλος (50%υπ.-50%αρ.), Εφραιμίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Μπράουν 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Φέι 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67%υπ.-33%αρ.), Ράιτς 8 (7/25 επ., 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Στερν 8 (8/18 επ.), Γκαράς –λ (40%υπ.-30%αρ.)/ Πρωτοψάλτης 3 (3/13 επ., 43%υπ.-43%αρ.), Λινάδρος 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Καρασαββίδης –λ (54%υπ.-25%αρ.), Μήλης

Nίκη του ΠΑΟΚ στο Μαρούσι, που επικράτησε του Παναθηναϊκού με 2-3 στο τάι-μπρέικ.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17
2ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 18-25
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-19
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-9, 14-16

Τα σετ: 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16) σε 121′

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 12 (6/18 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 15% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (5/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 18 (13/18 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 21% άριστες), Ράπτης 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ. – 33% άριστες), Συναδινός (λ), Ρουσόπουλος, Πανταλέων 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 1 (1 μπλοκ), Άγκανιτς 13 (4/10 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (15/36 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. – 38% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 30% άριστες), Μπούτος 2 (2/8 επ.) / Αντωνιάδης (λ, 54% υπ. – 29% άριστες), Πριγέν, Κομητούδης, Σωτηρίου, Βαν Ντε Ντρις 23 (19/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ).