Volley League: Νίκησε ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό και “αγκάλιασε” τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και είναι μόλις ένα βαθμό μακριά από τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος στο βόλεϊ ανδρών.

Μια ανάσα από την μαθηματική κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος της ιστορίας του βρίσκεται ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-10) σετ του Παναθηναϊκού στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» για την 2η αγωνιστική της B’ Φάσης της Volley League. Οι Πειραιώτες ουσιαστικά αγκάλιασαν τον τίτλο αφού χρειάζονται μόλις ένα βαθμό στα εναπομείναντα τέσσερα παιχνίδια (με ΠΑΟΚ εκτός, με Φοίνικα Σύρου εντός, Παναθηναϊκό εκτός και ΠΑΟΚ εντός) για να πανηγυρίσουν και τυπικά την επιστροφή τους στην κορυφή.

Κόντρα στον τρίτο της κατάταξης Παναθηναϊκό οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαίωσαν για μια ακόμα φορά ότι είναι η καλύτερη ομάδα και τον άφησαν στο -17, ενώ στο -18 ακολουθεί ο τέταρτος ΠΑΟΚ. Η διαφορά των 12 βαθμών από το δεύτερο Φοίνικα Σύρου παρέμεινε με τον Ολυμπιακό να μετράει αντίστροφα για την μαθηματική κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος της ιστορίας του. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη διεύρυνε την εξαιρετική πορεία που διαγράφει φέτος και πέτυχε την 15η νίκη σε 16 αγώνες και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Στην έναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 3-5 και το Ολυμπιακό να απαντάει με 4-0, για να φτάσει αυτός στο +2 (7-5). Με νέο σερί, μπλοκ του Όκολιτς (14-11), επίθεση του Έγκλεσκαλνς και μπλοκ άουτ του Φρομ ο Ολυμπιακός αύξησε στο +5 το προβάδισμά του για το 16-11. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (16-12), όμως ο Φρομ επανέφερε τη διαφορά του +5 (17-12) για να γράψει το 20-15 στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς. Ο Μιγιαΐλοβιτς  με άσσο, αύξησε το προβάδισμα στο +6 για το 21-15 και ο Ανδρεάδης πάνω στο φιλέ το 22-15, που μαρτυρούσε την «ερυθρόλευκη» υπεροχή.  Από εξαιρετική προσπάθεια του Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ με 24-18 και με επίθεση του Φρομ, στο 25-19, κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη με του πρώτου σετ, ήταν η εικόνα στο δεύτερο, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει πιο νωθρά και να μένει πίσω στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι το 10-14, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 12-14, όμως στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 13-18.   Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 15-22, αλλά με ένα 4-0 σερί που προήλθε από δυο επιθέσεις του Έγκλεσκλνς (16-22, 17-22), μια τη Φρομ (18-22) και μπλοκ του Όκολιτς μείωσαν σε 19-22, με τον Βουλκίδη στο σερβίς. Το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε καθώς ακολούθησε το 19-23, οι φιλοξενούμενοι πήγαν  στο σετ μπολ με 19-24 για να πάρουν το σετ, 20-25 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 10-10, όταν ο Ολυμπιακός με ένα 4-0 σερί και δυο διαδοχικούς άσσους του Χέρμανς Έγκελσκαλνς ξέφυγε με +4 φτάνοντας στο 14-10. Με νέο άσσο του Φρομ,  διαμορφώθηκε το 16-11, με τον Έγκλεσκαλνς να αυξάνει στο +5 τη διαφορά στο 17-12. Ακολούθησε το 18-13 από σερβίς του Ανδρεόπουλου που πέρασε άουτ, με τον Μιγιαΐλοβιτς να γράφει το 19-14. Το +5 παρέμεινε στο 20-15, από λάθος των φιλοξενούμενων και με μπλοκ των Έγκλεσκαλνς, Όκολιτς στο Ράπτη, ο Ολυμπιακός πήγε στο 21-15 ισχυροποιώντας τις βάσεις για την κατάκτηση του 3ου σετ.  Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 22-15, για να μειώσει σε 22-17 ο Παναθηναϊκός, αλλά ο Έγκλεσκαλνς απάντησε στο 23-17 και στο 24-18 για το πρώτο σετ μπολ του 3ου σετ. Με προσπάθεια του Όκολιτς πάνω στο φιλέ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-20 και ανέκτησε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ!

Πολύ δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στο 4ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 3-0 και με άσσο του  Μιγιαΐλοβιτς στο 6-1. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και δεν άφησε περιθώρια στον Παναθηναϊκό, χτίζοντας μεγάλες διαφορές. Με δυο σερί επιθέσεις του Έγκλεσκαλνς διαμορφώθηκε το 17-8, ακολούθησε το 20-9 με τον Λετονό διαγώνιο να γράφει και το 21-10.  Ο Φρομ έγραψε το 23-10 με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο 25-10 για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Tα σετ: 3-1 σε 1.47 25-19 (29’), 20-25, (28’), 25-20 (30’), 25-10 (20’)